Jste zde

Domů

Značkaři značili v rumunském Banátu

Naši značkaři letos opět vyjeli do zahraničí, aby znovu šířili slávu českého značení za hranicemi naší republiky. V minulých letech celkem třikrát vyrazili do Jižní Ameriky, přesněji do brazilského města Bataypora, kde vyznačili přes sto kilometrů turistických cest a to podle české metodiky turistického značení.

Značkaři značili v rumunském Banátu​, 2018  Značkaři značili v rumunském Banátu​, 2018

Letos se naši značkaři rozhodli obnovit turistické značení v rumunském Banátu. Turistické trasy tady vyznačil Klub českých turistů v letech 2000–2001. Tyto trasy spojují české vesnice, využívají je nejen místní, ale především zahraniční turisté. Trasy se pro turisty navštěvující tuto oblast staly natolik oblíbenými, že v dalších letech nechala společnost Trasa, s.r.o. vytisknout turistickou mapu s názvem Banát, ve které se prvně objevily tyto turistické trasy značené dle české metodiky.

Značkaři značili v rumunském Banátu​, 2018  Značkaři značili v rumunském Banátu​, 2018

V letošním roce bylo v Banátu obnoveno přes 100 km turistických tras, které si mezi sebe rozdělily tři značkařské party. Dobrovolní značkaři se v rámci svých dovolených rozjeli v letních měsících, aby obnovili červenou značku v úseku Eibenthal rozcestí Debeiligung (údolí řeky Berzascy). Dále došlo k obnovení žluté značky v úseku Eibenthal – Bígr. Poslední úsek představoval obnovení červené značky Svatá Helena – U Filipa + modré odbočky Nad Kulhavou Skálou – Kulhavá Skála a Nad Tureckou dírou – Turecká díra. 

Značkaři značili v rumunském Banátu​, 2018  Značkaři značili v rumunském Banátu​, 2018

Všechny tři značkařské party shodně uvedly, že obnova značení představovala velice náročnou práci. Především šlo o vyřezání vegetace zakrývající turistické značky.

Značkaři značili v rumunském Banátu​, 2018

Tuto vegetaci představovaly většinou trnité porosty (akáty a šípky), jejichž vyřezávání se někdy stalo doslova utrpením. Některé úseky procházely spíše pralesem než lesem a někde bylo nutné vyznačit přeložky, což je v místní vegetaci (spíše džungli) velký problém. Největší spotřebu barvy pak představovala překvapivě hnědá (zastírací) barva, kterou museli zamazávat změť jiných „dobře míněných značek“, umístěných příliš vysoko, či nízko, nadměrné nebo malé velikosti, mířící špatným směrem. Dalším problém jsou nevyškolení čeští dobrovolníci, kteří zde tzv. značí. Naši značkaři se s nimi několikrát potkali a nestačili se divit, jakým způsobem jsou schopni tito značkaři obnovovat značení. Do výčtu problémů je nutno započítat i souběhy se značením rumunských turistů a „řádění“ rumunských dřevotěžařských firem. Z výše uvedených problémů pak vyplývá nutnost vyškolit několik místních obyvatel, kteří by se v budoucnu starali o údržbu turistického značení vyznačeného dle české metodiky. Pro realizaci celého projektu byla velice podstatným faktorem dotace od Ministerstva zahraničních věcí, která přispěla k finančnímu zajištění celé akce. Dotace od ministerstva již několik let finančně zaštiťují výjezdy našich značkařů do zahraničí a představuje pomyslnou finanční jistotu při plánování těchto zahraničních aktivit. 

KČT, 5. listopadu 2018

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

 

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy