Jste zde

Domů

Za posledním puchýřem 2016

Ve dnech 17. – 20. listopadu 2016 se uskutečnil 45. ročník turistické akce „Za posledním puchýřem“, která se koná na závěr sezony vždy na některém místě v naší republice. Letos se akce uskutečnila v Lázních Bělohradě a byla, s ohledem na čtvrteční státní svátek, čtyřdenní.

Za posledním puchýřem 2016, Country vystoupení, foto L. Hoška
Country vystoupení
Za posledním puchýřem 2016, Fronta až před kulturní sál, foto L. Hoška
Fronta až před kulturní sál
Za posledním puchýřem 2016, Předání štafety pořadatelům do Bučovic, foto L. Hoška
Předání štafety pořadatelům do Bučovic
Za posledním puchýřem 2016, Předání štafety pořadatelům do Bučovic, foto L. Hoška
Předání štafety pořadatelům do Bučovic, foto L. Hoška
Za posledním puchýřem 2016, Před hotelem, foto L. Hoška
Před hotelem
Za posledním puchýřem 2016, Před příchodem účastníků, foto L. Hoška
Před příchodem účastníků
Za posledním puchýřem 2016, Prezence, foto L. Hoška
Prezence
Za posledním puchýřem 2016, Prezence, foto L. Hoška
Prezence
Za posledním puchýřem 2016, Slavnostní zahájení, foto L. Hoška
Slavnostní zahájení
Za posledním puchýřem 2016, Start běžecké turistiky, foto L. Hoška
Start běžecké turistiky
Za posledním puchýřem 2016, Tomíci, foto L. Hoška
Tomíci
Za posledním puchýřem 2016, Taneční zábava, foto L. Hoška
Taneční zábava, foto L. Hoška

Pořadatelem byl odbor KČT Lázně Bělohrad za spolupráce odborů Nová Paka, Hořice, Ostroměř a Pecka.

Účastníci z celé republiky, a i ze zahraničí začali na prezenci do Lázeňského hotelu v Lázních Bělohradě přijíždět již ve čtvrtek dopoledne. Pro necelých 800 účastníků pořadatelé zajistili ubytování v hotelích a ubytovnách. Ve škole a sportovní hale ve vlastních spacích pytlích na podlaze. Největší zájem byl o ubytování typu ubytovna. Mnoho dalších účastníků si zajistilo ubytování samo. V Lázních Bělohradě a na Pecce nebyla v termínu akce jediná volná postel.

Zahájení proběhlo v komorním prostředí hotelu U Kapra za účasti zástupce kraje RSDr. Otakara Rumla, starosty Lázní Bělohradu Ing. Pavla Šubra, vedení Klubu slovenských turistů a vedení Klubu českých turistů v čele s předsedou Mgr. Vratislavem Chvátalem.

Ze čtvrtečního programu si účastníci mohli vybrat pětikilometrovou vycházku k poutnímu kostelíku na Byšičkách, exkurzi do novopackého pivovaru, nebo si vyzkoušet bazén v areálu bělohradských lázní. Nečekaně velký zájem byl o komentovanou prohlídku města. Večer pak účastníci zaplnili kulturní sál hotelu Grand při turistickém promítání.   

Na nádvoří hradu Pecka si vyznavači zimního táboření postavili své stany. Celkem jich tam tábořilo dvacet šest v devatenácti stanech. 

V pátek se většina účastníků rozjela na zájezdy do Jestřebích hor, a hlavně do polského příhraničí do míst, kam by se jinak těžko samostatně dostávali. Pro ostatní byla připravena pěší trasa do města kamenné krásy Hořic.  

Hlavním srazovým dnem byla sobota, bohužel, s nejhorším počasím. Od rána pršelo slabě či silněji, ale vytrvale. I tak se na trasy dlouhé od 10 do 50 km přišlo prezentovat přes 1 000 účastníků. To nikdo z pořadatelů nečekal. Přijeli zájezdovými autobusy. České dráhy posílili dopravu přidáním dalších vagonů. Velká část účastníků využila možnost občerstvení na Bukovině a v Dolním Javoří, které zajišťovali bělohradští hasiči. S ohledem na velké množství bláta a deštivé počasí hodně účastníků zvolilo nejkratší desetikilometrovou trasu, a tak autobus, který pendloval mezi Lázněmi Bělohradem a Peckou jezdil v půlhodinových intervalech plně obsazen oběma směry, protože start nebyl jenom v Lázních Bělohradě, ale i na Pecce. 

Několik účastníků vyběhlo na jedenáctikilometrovou trasu v rámci Běžecké turistiky.

Odpoledne se pro velký zájem uskutečnila ještě jedna mimořádná komentovaná prohlídka města opět za hojné účasti. Mnoho účastníků využilo možnost prohlídky hradu Pecka. Mimořádně až do osmnácti hodin byl otevřen Památník K. V. Raise v Lázních Bělohradě. Otevřena byla i Masarykova věž samostatnosti a rozhledna na Hořickém chlumu. O delší trasy však nebyl tak velký zájem.

Samostatnou kapitolou byla Puchýřovská zábava, která se konala v plně obsazeném kulturním sále U Militkých v Nové Pace. 

Předání štafety pořadatelům z Bučovic na jižní Moravě se zúčastnili starostové měst Lázně Bělohrad, Nová Paka a přijel dokonce i starosta z Bučovic. Účastníky pozdravil předseda Klubu slovenských turistů pan Dragoň. Účast vedení Klubu českých turistů byla samozřejmá.

V neděli ráno vysvitlo účastníkům i sluníčko, a tak stovka turistů ještě vyrazila na jedenáct kilometrů dlouhou trasu do Ostroměře, kde si většina stačila před odjezdem domů ještě prohlédnout Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana. 

Akce byla náročná na logistiku, protože více než polovina účastníků byla ubytována na Pecce, ale i tu zvládli pořadatelé na jedničku, jako i všechny ostatní služby.

I přes deštivé počasí se akce zúčastnilo neskutečných 1 960 účastníků, což je jedna z nejvyšších účastí za 45 let konání této akce.  Pouze v Poličce v roce 2002 bylo účastníků něco více a v Lázních Bělohradě v roce 2001 bylo také přes devatenáct set účastníků.

Poděkování si zaslouží početný organizační štáb. Za podporu je třeba poděkovat především městu Lázně Bělohrad, dále městům Hořice, Nová Paka a městysu Pecka. Poděkování si zaslouží Královéhradecký krajský úřad, vedení KČT a všichni sponzoři včetně OZP. Na úspěšně zvládnuté akci se podílela i cestovní kancelář HOŠKA TOUR. 

Lubomír Hoška

 

 
Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card
          Fotolab

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy