Jste zde

Domů

Projekt Naše mokřady

Projekt Naše mokřady pomáhá s ochranou unikátních ekosystémů. Spoléhá i na vaši pomoc

Naše mokřady - Jindřichovice pod Smrkem - foto ČSOP  Naše mokřady - Kolmské rybníky, foto ČSOP

Podle nedávných výzkumů zmizelo za posledních 60 let na území České republiky 950 tis. ha mokřadů. Zní to neuvěřitelně, ale tato plocha odpovídá rozloze téměř celého Jihočeského kraje. Celková délka vodních toků se z původních 76 000 km zkrátila o jednu třetinu, 21 000 km toků je uzavřeno do regulovaných, betonových břehů a přibližně čtvrtina zemědělských půd je stále odvodňována trubkovou drenáží.

Takový mokřad není většinou na první pohled nic moc vábného. Hned na ten druhý ale objevíme velkou přírodní rozmanitost, kterou skrývají. Jsou útočištěm pro vážky, obojživelníky, orchideje, masožravé rostliny, čápy, volavky, čejky, bekasiny a mnoho dalších nejen vzácných, ale i krásných a pozoruhodných druhů.

Naše mokřady - foto ČSOP  Naše mokřady - foto ČSOP

Celkově patří mokřady mezi nejvýznamnější ekosystémy naší přírody. V krajině mají nezastupitelnou úlohu při pozitivním ovlivňování vodního režimu. Zadržují a postupně uvolňují mnohem více vody než umělé vodní nádrže. Mokřad o ploše pouhých 10 m² dokáže například zadržet až neuvěřitelných 9000 litrů vody.

„Právě kvůli alarmující situaci, ve které se mnoho mokřadů na našem území nachází, přišel Český svaz ochránců přírody ve spolupráci se společností Heineken Česká republika s kampaní Naše mokřady. Ta si klade za úkol vyhledávat a mapovat drobné mokřady, organizovat jejich praktickou ochranu a popularizovat celou problematiku,” říká k projektu Ing. Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Významné mokřady jsou předmětem mezinárodní Ramsarské úmluvy, která vznikla právě za účelem jejich ochrany, a Český svaz ochránců přírody již deset let některé ohrožené mokřady v rámci své kampaně Místo pro přírodu vykupuje, aby z pozice vlastníka zajistil jejich ochranu. Prvním krokem k jejich efektivní ochraně je ale vůbec dozvědět se o jejich existenci. A právě zde přichází chvíle pro každého turistu nebo milovníka přírody.

Naše mokřady - Opičák - foto ČSOP  Naše mokřady - foto ČSOP

Víte o menším či větším mokřadu v blízkosti vašeho bydliště nebo na vaší oblíbené výletní trase? Podívejte se na stránku www.nasemokrady.cz a pokud tam vámi objevený mokřad nenajdete, zaznamenejte ho. Můžete přidat fotografie nebo popis živočichů a rostlin, které jste mohli pozorovat. Pokud je vámi nalezený mokřad nějakým způsobem ohrožen, ať už černou skládkou, stavební činností nebo vysycháním, umožníte Českému svazu ochránců přírody zahájit kroky k jeho vyčištění nebo ochraně.

Ve spojení s kampaní Ukliďme svět již proběhlo několik akcí, v rámci kterých byly nahlášené mokřady vyčištěny od odpadků. Mokřady přitom nemusí být ohroženy pouze činností člověka. V přírodě je možné najít i opačné případy a objevit mokřad, kterému hrozí zánik nebo výrazné poškození vinou lidské nečinnosti. Stejně tak, jako projekt v současnosti připravuje úklid dalších oblastí zanesených odpadem (ať už černými skládkami nebo třeba stavební sutí), chce se do budoucna zaměřit i na péči o mokřady, kterým hrozí zánik třeba zarůstáním náletovými dřevinami.

Jen mokřady, o kterých víme, dokážeme efektivně chránit. Zapojte se proto do projektu a pomozte. Kromě dobrého pocitu můžete navíc každý měsíc získat odměny od Heinekenu! Více informací najdete na www.nasemokrady.cz.

PR článek, Český svaz ochránců přírody, srpen 2015

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy