Jste zde

Domů

XI. Olympiáda TOM - Trebišov 24. - 28. 9. 2015

Jedenácté setkání tomíků z KST a KČT se uskutečnilo ve východoslovenském Trebišově. Základnou byl areál a internát SOU na ulici Komenského.

Akce se zúčastnily 3 oddíly TOM z ČR (TOM KADAO Opava, TOM Divočáci Frýdlant nad Ostravicí, TOM Čmoudík Ostrava) v počtu přes 60 členů (velkokapacitní bus + vícemístný automobil) a obdobný počet slovenských tomíků ze 4 oddílů TOM, pořadatelé z TOM Brontosaurus TJ Sokol Trebišov a další spolupracovníci.

    

Od čtvrtka do pondělka proběhnul bohatý turistický, sportovní a kulturní program, který bohužel po většinu času doprovázelo deštivé a chladné počasí. Absolvovali jsme výlety např. do vinařské oblasti Tokaj (Malá Trňa, slovensko-švýcarská rozhledna, vinné sklípky), do nejnižšího bodu Slovenska (94,3 m) u řeky Bodrog v Klínu nad Bodrogom, termální koupaliště, Rákóczi hrad a muzeum v Sárospatak, zdolali jsme nejvyšší horu okolí Magas - hegy s lyžařským střediskem a další zajímavosti u Satoraljaújhely.

  

Proběhlo množství sportovních soutěží, např. turnaj ve fotbale, volejbale, ve střelbě, ve stolním tenise a v uzlování. Sportovalo se velmi férově. V místním vzácném parku proběhl přespolní běh. Velmi vyšperkovaný byl uvítací čtvrteční program, kde vystoupily místní skupiny taneční, folklórní, pěvecké a sportovní. Zúčastnilo se několik hostí, kromě zástupců sekce mládeže KST to byli představitelé pořádající školy, regionální rady KST, činovníci městské, okresní a krajské samosprávy.  Páteční večer proběhla náročná městká  hra  „Duch Trebišova“. Závěrečný kulturní galaprogram si připravily všechny zúčastněné oddíly a vystoupení měla velmi vysokou úroveň.

 
 
 

Naši tomíci se rozhodně neztratili ať již na poli sportovním či kulturním. Ale o počet medailí a pohárů v prvé řadě nejde.  Důležité je poznání, tyto krajiny jsou od nás již hodně vzdáleny a občas to dýchá exotikou, a to nejenom blízkostí Maďarska.  V rámci setkání jsme diskutovali problémy obou organizací na poli turistické mládeže. V sobotu proběhlo zasedání sekce mládeže KST, kde byl novým předsedou (po odstoupivším Peterovi Perhalovi) zvolen Maroš Šarvanec. Zástupcem za mládež ve výkonném výboru KST je Stanislav Andrási.  Porovnáním lehce zjistíme, že mládežnické hnutí v KST je oproti našim tomíkům hluboce podfinancováno. Úkolem nového předsedy je ovšem také mobilizace stávajících a existujících oddílů, které nyní žijí v určité „letargii“.

Místo konání případné další XII. Olympiády TOM v ČR zatím nebylo určeno. Myslíme si, že i přes určité současné problémy na slovenské straně by bylo vhodné v této tradici setkání pokračovat a naše přátele podpořit!

Text i foto: Rostislav Kašovský
vedoucí TOM Čmoudíci a člen vedení KČT

Obrázek uživatele chvatal

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card
          Fotolab

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy