Jste zde

Domů

Aktivní stáří: Je jim přes osmdesát, turistice a cvičení se stále věnují s nadšením

Milan Pernica, předseda Jihomoravské krajské komise značkařů, foto ČRo Brno
Milan Pernica, předseda Jihomoravské krajské komise značkařů
Jura Bílý, foto ČRo Brno
Jura Bílý, foto ČRo Brno

Na na webu Českého rozhlasu Brno, najdete krátký rozhovor s turisty Milanem Pernicou a Jurou Bílým, mnozí je znáte. 

Vlasta Gajdošíková natáčela s členy Klubu českých turistů a Sokola. Obě organizace mají ve svých řadách členy, kteří překročili osmdesátku.

Turistika a jednoduchá prostná cvičení patří k aktivitám, které jde provozovat do vysokého věku. Svých celoživotních koníčků se drží i dva pánové, kterým už klepe na dveře devadesátka: dlouholetí přátelé Milan Pernica a Jiří Bílý. 

Milan Pernica je předsedou krajské komise značkařů Klubu českých turistů. V klubu je nejméně šedesát let, od konce 40. let minulého století. I když v lednu oslaví devětaosmdesáté narozeniny, dosud se věnuje turistickým značkám. I když do terénu s plechovkou barvy už tak často nevyráží. 

„To značení potřebuje určitou evidenci. Dřív se to vedlo papírově, teď to máme na počítači. Máme dokonce určitý program, který nám umožnuje automaticky vytvářet texty směrovek. Tím se teď bavím. Nedovedu si představit, co bych dělal, kdybych to nemohl už dělat. To bych se asi ukousal nudou,“ směje se senior. 

Turistika byla koníčkem, který jej svedl dohromady s Jiřím Bílým. Přátelí se spolu už od padesátých let minulého století. I sedmaosmdesátiletý Bílý je v klubu turistů stále aktivní. 

„Teď už jsem všechny funkce složil a dělám jenom občas vedoucího nějakých akcí. Letos jsem měl skupinu třiceti lidí, byli jsme na naši turistické chatě odboru první brněnské, kterou máme v Tatrách,“ uvádí příklad Jiří Bílý, který stál u zrodu zmiňované chaty. Turisté ji začali stavět před padesáti lety. 

Kromě chůze přírodou, u které už musí mít o něco klidnější tempo, se aktivní senior věnuje také cvičení v Sokole. Cvičí společné s dalšími seniory, připravují vystoupení na všesokolský slet, který se uskuteční příští rok v Praze. 

„Člověk si musí troufat. Musí si dávat vyšší cíle,“ krčí rameny cvičenec.  

Vlasta Gajdošíková, ČRO Brno, 1. prosince 2017

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy