Jste zde

Domů

Lesní komplex Javořice v Kraji Vysočina má nové přístřešky a arboretum

Odpočívadlo v Javořicích, foto Lesy ČR
Odpočívadlo v Javořicích, foto Lesy ČR

Lesní komplex Javořice v Kraji Vysočina se pyšní novým arboretem a třemi turistickými přístřešky. Lesům ČR se podařilo výrazně zkvalitnit zázemí pro turisty v hojně navštěvovaném lesním komplexu kolem nejvyššího vrcholu Českomoravské vysočiny Javořice, v oblasti Jihlavských vrchů. V průběhu uplynulých měsíců zde vyrostly tři zbrusu nové turistické dřevěné odpočinkové objekty. Současně turistům přibyl další důvod tuto půvabnou oblast navštívit – nové arboretum Lesů ČR přímo u vstupu do areálu Javořice.  Lokalita Javořice se rozprostírá přibližně 10 kilometrů severozápadně od Telče v Kraji Vysočina.

Na křižovatce důležitých turistických tras na Javořici dnes lidé mohou zásluhou Lesů ČR využívat dřevěný srub nazvaný Lovu zdar a přístřešek jmenující se U Obrázku. Oba objekty se nacházejí u obce Horní Dubenky v okrese Jihlava. Poslední ze tří dřevěných zařízení pro návštěvníky, přístřešek Pod Javořicí, stojí přímo na vrcholu Javořice, v nadmořské výšce 837 metrů, nedaleko vesničky Mrákotín na Jihlavsku. „Myslím, že se nám podařilo lidem, kteří do zdejšího kraje zavítají, nabídnout velmi kvalitní zázemí pro odpočinek a současně oddechové místo v případě například nepřízně počasí. Třeba v zimě nejsou sněhové vánice ve zdejším kraji výjimkou, běžkaři ví, o čem mluvím. Celkově tak v současnosti na Javořici slouží turistům díky Lesům ČR celkem 7 objektů,“ poznamenává Jan Sovák, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Jihlava.

Novým turistickým lákadlem se na Javořici stalo rovněž malé arboretum parkového typu složené ze zajímavých druhů dřevin. Je možné ho najít jen kousek od obce Řásná. „Kromě informací a obrazové dokumentace je v arboretu také množství laviček a herních prvků. Udělat si výlet na Javořici s celou rodinou zkrátka stojí za to,“ doplňuje detaily Jan Sovák.
Náklady na zvelebení zázemí pro turisty na Javořici dosáhly částky více než 1,5 milionu korun. Díky kvalitně zpracovanému projektu se Lesům ČR pro daný účel podařilo získat příspěvek z evropských zdrojů, konkrétně z Programu rozvoje venkova.

Javořice

Vrchol Javořice z Mnichovy skály, foto Wikimedia Commons
Vrchol Javořice z Mnichovy skály
foto Wikimedia Commons

Celá oblast Javořice je významným rekreačním zázemím pro návštěvníky okolí Telče, Jihlavska, Jindřichohradecka a Pelhřimovska. Vyznačuje se četnými přírodními a kulturně-historickými hodnotami s mimořádným významem z hlediska krajinného rázu. Výrazné centrum cestovního ruchu – město Telč, jehož historické jádro je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, každoročně přitahuje zájemce o poznávací turistiku spojenou návštěvou kulturně historických památek.

Bezprostřední okolí lokality je tvořeno zdravými a hlubokými lesy ve správě Lesů ČR s mnoha význačnými turistickými cíli a nejvyšším vrcholem Českomoravské vysočiny - Javořice 837 m n.m. Nedaleký Velký Pařezitý rybník založený v 16. století jako zdroj vody pro město Telč, je přírodní rezervací s možností letní rekreace včetně koupání. Oblast je snadno dostupná zejména pro pěší turisty a cyklisty, vhodné je využití systému lesních cest, jakož i stezek a pěšin.

text a foto Lesy ČR, 13. března 2012

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy