Jste zde

Domů

Eurorando EuropeEurorando 2016 Czech

Vytipovaná místa v Moravskoslezském kraji, která se váží ke zdrojům energetiky

Podmínky plnění tématického odznaku odznaku:

  1. Účast na jedné oblastní akci k tomuto tématu – energetika,
  2. absolvovat deset akcí KČT nebo ATOM – turistické akce, vycházky s návštěvou míst, které se vážou k energetice,
  3. navštívit 5 volitelných míst, které se vážou k energetice i mimo akce KČT.
  4. Podmínky je třeba splnit všechny. Za jeden den je možno navštívit i více míst.

Potvrzení je třeba doložit například:

  • Provede vedoucí akce nebo odboru,
  • opis blízkého rozcestníku či čehokoliv z místa či okolí,
  • jakékoliv razítko z místa či okolí,
  • doložením fotky nebo zápisu do vandrbuchu.

Kontaktní informace

Na Mýtě 1556/10, 700 30 Ostrava Jih – Hrabůvka, kct.msk@email.cz,

tel: 596 134 975, www.kct-msk.com

Úřední hodiny sekretariátu: úterý 11 – 16 hod., čtvrtek 11 – 16 hod.

Předseda oblasti: Ing. Břetislav Boháč, bretislav.bohac@iol.cz, 602 764 076

Sekretář oblasti: Jan Sýkora, 736 754 652

Vybraná oblastní místa EURORANDA 2016

Bruntálské sopky
Bruntálské sopky

Bruntálské sopky

Na Bruntálsku se nacházejí mladé moravské vulkány Uhlířský vrch, Venušina sopka, Velký a Malý Roudný, soptily ještě před 1,5 - 2 miliony let. Pod Venušinou sopkou jsou vidět čedičové sloupy, které vznikly ochlazením lávového proudu, vytékající ze žhavého jícnu. Dozvuky mladého suchozemského vulkanismu představují výrony kyselek a suchého CO2, které se dodnes hojně vyskytují v oblasti Nízkého Jeseníku.

Weisshuhnův náhon v Žimrovicích
Weisshuhnův náhon v Žimrovicích
Weisshuhnův náhon v Žimrovicích

Weisshuhnův náhon v Žimrovicích

Weisshuhnův náhon byl postaven pro potřebu papírny v Žimrovicích, využívá nejbližší zdroj vody - řeku Moravici. Uveden do provozu byl roku 1891. Kanál byl využíván pro plavení dřeva i výrobu elektrické energie. Dřevo do papírny bylo plaveno až do roku 1966 z 60 km vzdálenosti. Unikátní vodní dílo je 3,5 km dlouhé, obsahuje tři vodní tunely a dva aquadukty. Pozoruhodnost díla umocňuje fakt, že kanál je po celé své délce veden ve svazích zdejších skalnatých kopců.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách
Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách je cennou pamětihodností oderského regionu na Novojičínsku. Jedná se ojedinělý zachovaný komplex vodního mlýna s mlecím zařízením a 2,7 km dlouhým náhonem v areálu zemědělské usedlosti. Památku tvoří několik budov, dominantou je budova mlýna s technologickou i obytnou částí, dále víceúčelové stavení s ubytovacími prostory a několik hospodářských budov. Podél budov teče náhon, který přivádí z Odry vodu na funkční mlýnské kolo. Areál vodního mlýna je přístupný denně s komentářem k expozici mlýnské technologie a dřívějšího života na mlýně.

Potvrzení razítko z návštěvy mlýna.

Halda Ema, Ostrava

Větrné mlýnky ve Václavovicích
Větrné mlýnky ve Václavovicích
Větrné mlýnky ve Václavovicích

Halda Ema, Ostrava

Kuželovou haldu, dominantu Ostravy s vrcholem ve výšce okolo 315 m n. m. tvoří miliony tun vytěžené hlušiny z ostravských dolů. Počátky jejího založení sahají do doby před rokem 1920. Halda stále pracuje, vyvěrají z ní bělostné obláčky plynů obsahující zejména oxid siřičitý. Její povrch je neustále zahříván vnitřními procesy - uvnitř hořící haldy dosahuje teplota až 1500 °C. Při této teplotě vznikají vzácné nerosty - porcelanity a jaspisy.

Klub českých turistů zde vybudoval naučnou stezku, kterou pojmenoval po zakladateli české turistiky Adolfu Podroužkovi.

Větrné mlýnky ve Václavovicích

Větrné mlýnky lidově také zvané „větřoky“, stále ještě stojící na návětrných svazích místních kopců jsou historickou zajímavostí kraje. V minulosti byly významnými pomocníky a stávaly u mnoha zdejších středně velkých zemědělských usedlostí. Mlelo se v nich a šrotovalo obilí pro potřebu vlastní domácnosti a hospodářství. Mlýnky byly malé dřevěné budky, z jejíž střechy vyčníval jednoduchý kovový stožár, na němž bylo umístěno větrné kolo s plechovými lopatkami. Mlecí zařízení se skládalo z pískovcových kamenů.

Lázně Darkov
Lázně Darkov

Lázně Darkov

První pokusné vrty na uhlí na Karvinsku v 19. stol. byly neúspěšné a místo uhlí vytryskl ze země gejzír slané vody. Tak vznikly lázně Darkov - nejstarší a nejvýznamnější jodové lázně na území celého bývalého Československa. K léčbě se využívá jódová voda, tzv. solanka, která vznikla výrazným zahuštěním třetihorního moře, jež se v těchto oblastech nacházelo. Silně mineralizovaná voda s obsahem jodu má vynikajícími účinky pro léčbu pohybového ústrojí a cévního systému. Kromě vlastní lázeňské léčby nemocných se v Darkově odpařovala darkovská sůl a vyvážela se do celého světa.

 

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card
          Fotolab-cewe

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy