Jste zde

Domů » Chaty

Tentokrát na východě – historie Chaty na Girové a okolí...

Nacházíme se v nejvýchodnější části České republiky, Moravskoslezském kraji, v Beskydách. Ve východní části Slezska, zvané Těšínsko. Ještě bližší určení je Jablunkovsko.

Celkový pohled na horu Girová, přes údolí Olše s obcemi Písek a Bukovec (foto Jindřich Tesarczyk)
Celkový pohled na horu Girová, přes údolí Olše
s obcemi Písek a Bukovec (foto Jindřich Tesarczyk)

Okolí vévodí hora Girová. Ne svou výškou, 840 m n. m., snad tvarem, pověstmi, poučnou a výstražnou historií i současností. Místo, jež dávalo bídnou obživu místním goralům, pastevcům, zemědělcům, lesákům. Chudobně plynoucí život čas od času narušovaly vojenské a válečné události. Od těch nejstarších – tlaku z tehdejšího Uherska v 16. stol., jemuž odolávali „vybraná“ s využitím „šancí“. Byla to obranná postavení, která jsou k vidění dodnes jako valy a příkopy na více místech. Až po poslední válečné události, řešené silou zbraní na konci 30. a ve 40. letech 20. století. Ty časy jsou pryč.

Třemi body je Girová v oblasti vymezena. Na vrcholu trojúhelníku je obec Mosty u Jablunkova. Přepona – zadní strana jde od Bukovce na Hrčavu. Jsou to pohraniční obce s Polskem a Slovenskem, vzdáleny od sebe přes hodinu chůze. Uprostřed trojúhelníku se vypíná hora Girová. Přečnívá nepříliš nad okolí. Nejnižší bod blízkého Jablunkovského průsmyku se silnicí a železnicí je 607 m n. m., zadní obce kolem 650 metrů. Celá oblast je na styku tří států a ještě více národností. Proto i o název hory se často licitovalo, smlouvalo. Gírová, Jírova, Hexenberg. Ustálili jsme se na českém a slovenském názvu Girová, polsky Girowa.

Holý vrchol byl typický ještě před dvaceti lety. Při pohledu z okolí při sněhové pokrývce připomínala obrázky japonské sopky s bílou čepicí. Také je to pryč. „Valaši“ nevypásají. Vrchol Girové téměř zarostl. Přesto jsme na něm v roce 2008 (pří zimním srazu turistů) zřídili výhledové místo s panoramatickou mapou. Na slovenskou stranu je výhled stále krásný, slovenská Fatra jako na dlani. K výhledu na ostatní strany se musí postoupit do svahu.

Staveniště chaty Girová roku 1932,	foto archiv Tadeáše Schulhausera
Staveniště chaty Girová roku 1932
foto archiv Tadeáše Schulhausera
Reklama na pobyt na chatě Girová z pol. 30. let
Reklama na pobyt na chatě Girová z pol. 30. let
foto archiv Tadeášer Schulhausera

Pověstí o dějích v okolí je mnoho. Místa lze navštívit: Čertovy skály s mytickým mlýnem, pramen Zimná voda, místa salaší a bývalá hospodářství, kostelíky, kapličky. Jeskyně signalizuje neklidné nitro hory. To není pověst. Mohutný sesuv půdy ve svahu na přístupu k chatě v roce 2009 vyděsil. Způsobil velkou škodu a zanechal stopy navždy.

Kdy tady začal „turistický ruch“? Trochu záleží, co si sami zvolíme. Dne 14. července 1766 císař Josef II. přijel až k Jablunkovskému průsmyku a dále k hajduckým šancím na Studeničném. Odtud pokračoval na lysou, tzv. Čarodějnickou horu – Hexenberg. Císařův průvodce pak zaznamenal: „Viděli jsme celé údolí od Jablunkova po Těšín až k Jistebné. Vrchol je pouhou pastvinou, obývanou lidmi, kteří žijí v salaši.“ Jistě, byla to inspekční cesta, ale s turistickým počinem. Takže turistika začala, když bača poprvé podal mléko, sýr, žinčici pocestnému? Nebo když pocestné nechal na salaši přenocovat?

Jisté je, že na Girovou se chodilo za krásnými výhledy odedávna. A zákonitě nadešla doba rozmachu turistických spolků, které chtěly do odlehlých oblastí usnadnit přístup a propagovat svůj kraj. Právě tady, na Těšínsku, to bylo zajímavé – německý spolek Beskidenverein, polské Towarzystwo Turystyczne, židovské spolky a blízké Slovensko. Věru, silné soupeře tady měl Klub českých (československých) turistů.

Prudký prvorepublikový rozvoj KČST i zde našel svůj úkol a cíl. Posílit český charakter tohoto území. Rozhodl se postavit pod vrcholem Girové turistickou chatu (790 m n. m.). Konkrétně odbor KČST z Karviné v roce 1932 položil základní kámen a v témže roce 16. října chatu slavnostně otevřel. Poctivá stavba stoji dodnes, slouží turistům. Majetkově však přechází na různé majitele a sloužila různým účelům, tyto přesuny kopírovaly tehdejší události. 1938 polský zábor území, 1939 obsazení Těšínska Německem. Po válce Důl armáda z Karviné, ČSTV, Elektromontážní závody Praha, Potraviny Karviná. V těch dobách byly služby pro turisty omezeny, ne-li vyloučeny. Plně do služeb turistů se vrátila až v roce 1993.

Chata Girová, foto Jindřich Tesarczyk
Chata Girová, foto Jindřich Tesarczyk
Trojmezí CZ, PL, SK na Hrčavě (Čierne, Jaworszynka) bylo upraveno lávkami, chodníky a přístřešky. Vysoké "repre" patníky má každý stát na své straně. Přesně označený bod je v rokli uprostřed potůčku (pod lávkou). foto Jindřich Tesarczyk
Trojmezí CZ, PL, SK na Hrčavě (Čierne, Jaworszyn-
ka) bylo upraveno lávkami, chodníky a přístřeš-
ky. Vysoké "repre" patníky má každý stát na své
straně. Přesně označený bod je v rokli uprostřed
potůčku (pod lávkou). foto Jindřich Tesarczyk

Osobností s největšími zásluhami o turistiku v kraji a o výstavbu chaty byl JUDr. Leopold Dorazil, rodák (*1876) z Rychtářova u Vyškova na Moravě. Po první světové válce přišel na „amerikánsky“ se rozvíjející Karvinsko. V roce 1921 založil odbor KČST v Karviné, poté se podílel na ustavení Těšínské župy KČST, která sdružovala 14 odborů a čile organizovala českou turistiku na Těšínsku.

Zlatou tečkou Leopolda Dorazila byla výstavba turistické chaty na Girové v roce 1932. Tehdejší ústředí KČST mu k 60. narozeninám udělilo Zlatou plaketu. Blížila se však léta nepochopení a násilí. Jako exponent české politiky na Těšínsku musel zmizet. Šlo o život. Stopy se nám ztrácí. Dožil se vysokého věku v Brně. Zemřel v polovině 60. let. Zachovejme paměť klubu – v roce 2012 při oslavě jubilea 80 let turistické chaty Girová jej uvedeme do Síně slávy české turistiky. A oprašme zapomínaný název – Dorazilova chata.

Jak na Girovou a kde se dá toulat? Pohodlně ze stanice ČD Mosty u Jablunkova po červené, přes areál s novou chatou – roubenkou s názvem Grůň. Kroužek nad u si dali a tak nezbývá než název respektovat. Podstatnější je vysoká kvalita prostředí a služeb. Dále pěšky nebo lyžařskými vleky nabereme výšku a pokračujeme po hřebenu přes chatu Studeničné (v provozu) k chatě na Girové. Trasa měří 5 km. Ze severní strany z Bukovce se na Girovou přichází rovněž po červené, ale z opačné strany. Z horní části obce (dojezd autobusů z nádraží Jablunkov-Návsí) jsou to 4 kilometry. U hlavní cesty z Bukovce do polských Jasnowic poslouží turistům a lyžařům vším vybavený areál na svazích Kempy, zvaný Kempaland. Na parkovišti u bývalé celnice se lze napojit na naučnou stezku s informačními panely, která vás zavede k nejvýchodnějšímu bodu ČR.

Z Hrčavy, která je nejvzdálenější obcí od našeho hlavního města Prahy (vzdušnou čarou 322 km), vystoupáme na chatu přes samotu Bařiny po zelené značce (4 km). Samotný dojezd autobusem na Hrčavu z Mostů je zajímavý. Až v roce 1965 vybudovaná příjezdová 12 km dlouhá silnice spojila Hrčavu pohodlně s Jablunkovským průsmykem. Sama obec, pokřtěná „Malá Praha“, získala po úsilí svých obyvatel příslušnost k Československu až v roce 1924.

Mosty, Bukovec a Hrčava mají hodně dalších zajímavostí a dobré zázemí služeb. Trasa z Bukovce na Hrčavu (4 km) spojuje dvě obce krásnou procházkou zčásti po státní hranici s Polskem. Po příchodu na Hrčavu si jistě nenecháte ujít návštěvu trojmezí tří států – České republiky, Polska a Slovenska (z centra Hrčavy 2 km po žluté značce). Takto správně si obě obce rozdělily pozoruhodné atrakce. Jsou vděčným cílem a turisticky upraveny.

Při putování uslyšíte české: Dobrý den, nebo polské: Dzien dobry. Jste srdečně zváni.

Mgr. Jan Sládek, Turista 4/2012

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy