Jste zde

Domů

Obálka knihy

Cesta na Praděd

Vrcholky hor lákají poutníky už od pradávna. V dnešní době, při všech vymoženostech, které máme, chodí do hor lidí stále víc. Vezměte si třeba Praděd. Během jedné sezóny jej navštíví tisíce turistů. Dostat se tam můžeme pěšky po značených cestách, na kole po asfaltové silnici, komu se nechce, může se svézt autobusem nebo autem až na samé úpatí pána našich hor.

Jak tomu ale bylo v dřív? Co všechno museli absolvovat poutníci, kteří se rozhodli tuto horu dobýt někdy před 150 lety? Turistické značky, které by je dovedly k cíli, neměli. Když chtěli mapu, museli si ji nakreslit sami. A GPS navigaci by si nedokázali představit ani v nejsmělejší fantazii. Příprava na letní cestu na Praděd  jim v těch dobách  zabrala celou zimu.

Unikátním dokladem o tom, kolik úsilí takové dobytí Pradědu turisty v 19. století stálo, je cestopis  Jana Havelky, který je popsal v knize Cesty po Moravě, vydané v roce 1883. (Jan Havelka 1839 Loštice –  1886 Olomouc středoškolský profesor, etnograf, spisovatel, malíř a redaktor patří k významným osobnostem 19.stol. na Moravě.) Již při popisu jízdy vlakem z Olomouce přes Zábřeh do Sobotína si uvědomíme rozdíly, které přinesl čas, cesta do hor byla dobrodružná podobně jako dnešní expedice do mnohem vzdálenějších krajin.

U příležitosti 130. výročí založení Klubu českých turistů tento mimořádně výstižný text vychází v  nakladatelství Pavel Ševčík Veduta Štíty v novém, bohatě ilustrovaném vydání.   

Knihu představíme v sobotu 8. září 2018 při stejnojmenné akci KČT, odbor Šumperk. Všechny, kteří se na Praděd vydají, čeká pamětní list a příležitostné razítko, k dostání bude turistická známka a na základě předchozí objednávky tričko. Na Praděd se mohou vydat individuálně nebo po některé s tras v doprovodu průvodce. Nejtěžší úkol čeká skupinu, která se vydá po stopách dávných poutníků ze Sobotína, možností je ale víc.  Od 11 do 14 hodin bude na vrcholu Pradědu očekávat turisty pán jesenických hor Praděd se svým doprovodem, s pamětními listy, příležitostným razítkem a dalšími upomínkovými předměty. Poté se cíl přesune do areálu Sporthotelu Kurzovní chata, kde se bude od 15 hodin konat koncert Old Time Jazzband Loučná nad Desnou. V 16 hodin slavnostně přivítáme knihu  Cesta na Praděd za účasti ilustrátora Václava Roháče a dalších vzácných hostů. Více viz www.kctsumperk.cz.

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy