Jste zde

Domů

Bezručova chata již bez lešení

Bezručova chata - o chatě

Akce „Vystup na svůj vrchol"
Daruj okno - sbírka
Nejvzdálenější dárkyně (zprávy KČT 10/2012)
Bezručova chata již bez lešení (zprávy KČT 12/2013)
Na Lysé hoře se již staví (zprávy KČT 10/2012)
Bezručova chata potřebuje vaši pomoc! (zprávy KČT 3/2014)
Na Lysé hoře se letos konečně začne stavět (Zprávy KČT 4/2012)
Starostové a zastupitelé se přijeli podívat na stavbu chaty na Lysé hoře
Článek k historii turistiky v Beskydech (mfD)
Fotografie z průběhu výstavby
Na Bezručově chatě jdou práce velmi dobře (Zprávy KČT 8-9/2014)

Bezručova chata, 8. listopadu 2013, foto: Ing. Jan Havelka a Ing. Ivo Lachman
Bezručova chata, 8. listopadu 2013, foto: Ing. Jan Havelka a Ing. Ivo Lachman
Bezručova chata, 8. listopadu 2013
foto: Ing. Jan Havelka a Ing. Ivo Lachman

V pátek 8. listopadu 2013 jsem byl přítomen na Lysé hoře v okamžiku, kdy stavební firma demontovala lešení, které dosud zčásti zakrývalo vnější dřevěný plášť Bezručovy chaty.

Při prvním pohledu na zcela odkrytou jižní (spíše jihovýchodní) hlavní stranu se mi doslova zatajil dech: takhle tedy vypadala nová chata ve 30. letech minulého století! Proto byla oblíbená jak turisty, tak i architekty. Vždyť se tehdy jednalo o nejúspěšnější pokus originálního řešení horské chaty ve funkcionalistickém slohu. O chatu, která přes svůj moderní vzhled velmi dobře harmonovala s okolní přírodou a která byla orientována tak, aby poskytla ty nejúchvatnější pohledy nejen na celé Beskydy, nejen na hluboké údolí Ostravice hluboko dole pod chatou (dnes je tam hladina vodního díla Šance), ale i blízká a vzdálenější slovenská pohoří. Teprve v tomto okamžiku jsem plně pochopil, že naše snaha o postavení repliky chaty nebyla motivována jen naší vůlí demonstrovat, jakou krásnou chatu postavil tehdejší KČST, ani jen snahou vyhnout se složitým diskusím, jak by obnovená chata měla vypadat. Ale že jsme se rovněž zasloužili o obnovení architektonického klenotu, doku­mentujícího vysokou úroveň československé architektury v meziválečném období.

Demontáží lešení prakticky skončila úspěšně 2. etapa výstavby chaty. Přitom byly do této etapy zahrnuty i některé práce původně patřící do třetí etapy: jedná se zejména o úplnou dodávku a montáž všech oken v chatě, o montáž odpadních potrubí uvnitř chaty, zprovoznění vlastního vodního zdroje Na větrech a jeho propojení do chaty, o výkopy a položení potrubí pro spojení chaty s centrálním rezervoárem pitné vody na Lysé hoře a pro propojení do centrální čistící stanice odpadních vod. Do 3. etapy tedy půjdeme se značným náskokem. Při pohledu z vnějšku jsme dohnali stavbu vedlejšího hotelu, která na konci minulého roku vypadala tak, že hotel bude již letos hotov.

Můžeme být hrdí na to, že se nám podařilo získat až dosud nevídanou podporu nejširší veřejnosti, i na to, že máme ve svých řadách tak schopného a obětavého člověka, jakým je Jiří Stejskalík. Vždyť hlavně jemu patří dík za včasné dokončení letošní etapy ve velmi dobré kvalitě při optimálních cenách.

Děkujeme všem, kteří nás v roce 2013 podpořili, ať již finančně, nebo věcným plněním. K těm patří samozřejmě i obě firmy, které letošní práce prováděly: SiBeCo a Constructus.

A abych v krátkém referátu uvedl i další letošní úspěchy, musím napsat, že finanční výsledek sbírky již pře-sáhl 3 miliony Kč a že bylo dárci zakoupeno již více než polovina oken.

Na obrázcích je Bezručova chata dne 8. listopadu 2013 v 11 hod. ještě s lešením a detail nádherného obložení chaty v 15 hod. již bez lešení.

Ing. Jan Havelka, předseda komise pro výstavbu Bezručovy chaty
Zprávy KČT (časopis Turista, 12/2013)

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy