Jste zde

Domů » Činnost, akce

Lužnice mezi Suchdolem nad Lužnicí a obávaným jezem Pilař, foto Wikimedia Commons
Lužnice mezi Suchdolem nad Lužnicí a obávaným
jezem Pilař, foto Wikimedia Commons

Vznikne nová pěší trasa podél Lužnice

KČT začal pracovat na projektu nové přeshraniční dálkové trasy podél řeky Lužnice, od jejího pramene u Rakouské obce Karlstift až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou. V první fázi se jedná o malý průzkumný projekt s názvem „Příprava projektu Stezka podél Lužnice nás spojuje". Jedná se o průzkumný a přípravný projekt, který je podporován z Fondu malých projektů Jižní Čechy - Horní Rakousko - Dolní Rakousko v rámci operačního programu Evropská územní spolupráce, Rakousko - Česká Republika 2007-2013. Obdobný malý průzkumný projekt zpracovává na rakouské straně Waldviertel Tourismus.

Nositelem tohoto malého projektu je odbor KČT Bechyně.

Kontaktní osoba:
Ing. Jan Havelka
tel. 736 754 000, e-mail: havelka@kct.cz

Protože tato dálková trasa má být projektována s parametry moderní pěší trasy, soustředili se zpracovatelé v první etapě prací na vytvoření dotazníku, na základě kterého chceme získat od jednotlivých obcí podél trasy výrazně vyšší hustotu informací o významných místech a všech zajímavostech v jejich okolí. Vzorový dotazník byl již projednán s několika obcemi, na základě toho upraven a rozeslán do všech 26 obcí podél trasy, se kterými chce KČT na přípravě projektu spolupracovat.

O dalším postupu prací, stejně jako o parametrech trasy, bude KČT informovat průběžně.

Lužnice

Lužnice (německy Lainsitz nebo Luschnitz, Lužnitz) je řeka na jihu Čech s horním tokem v Horní Rakousku. Je to pravobřežní přítok Vltavy, je dlouhá 208 km a odvodňuje území o rozloze 4 226 km². Průměrný průtok činí 24,3 m³/s, oproti ostatním jihočeským řekám má však velmi malý spád a teče pomalu, což se negativně projevuje při povodních.

Lužnice také reguluje množství vody mnoha rybníků ve svém povodí (například Rožmberku již od dob Jakuba Krčína z Jelčan nebo napájecím kanálem Zlatá stoka). V minulosti byla na řece provozována voroplavba. Již panovník Karel IV. stanovil předpisy péče o splavnění Lužnice pro dopravu dřeva (potvrzuje to zápis v archivu s datem 3. srpna 1366).

Lužnice protéká Novohradskými horami, Třeboňskou pánví a Středočeskou pahorkatinou, celý horní tok Lužnice až k Veselí nad Lužnicí je součást CHKO Třeboňsko, jednoho z přírodně nejcennějších území jižních Čech, které je zařazeno do systému biosférických rezervací UNESCO.

Lužnice patří u vodáků k oblíbeným českým řekám pro rekreační kanoistiku, zejména v úseku "rychlejší vody" od Tábora k Bechyni.

Zdroj Wikipedie

Další informace

 

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

           ŠKODA AutoDesert EssenceHAMÉBoCoTuristické známky

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinuČeské dráhy a.s.Author - evropská značka jízdních kolČeská spořitelna a.s.

         Partnerské spolky

           Asociace A-TOMKST - Klub slovenských turistůPTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze OEAV - Oesterreichischer AlpenvereinOesterreichischer TouristenklubFichtelgebirgsverein e.V.Česká asociace Sport pro všechnyFolklorní sdružení České republikySokolJunák – svaz skautů a skautek ČR

Partnerské instituce, organizace a firmy

Český olympijský výborMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČRMinisterstvo životního prostředí ČRMinisterstvo pro místní rozvoj ČRCzech Tourismkudyznudy.cz - tipy na výletCzeCot - turistický portál České republikyMinisterstvo kultury ČRNárodní památkový úřadMinisterstvo práce a sociálních věcí ČRMinisterstvo zemědělství ČRNárodní zemědělské muzeumTuristické infocentrum KČT To má ŠŤÁVU - Slevy a tipy pro zákazníky Skupiny ČEZ získejte na www.stava.cz

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis TuristaPortál Turistika.czKAPesní KATalogy volného času KAP-KAPortál DŘEVO a STAVBYRegionální televize