Jste zde

Domů

Logo akce Praha slaví 125 let KČT

Čeští turisté oslavili 125 let KČT

pátek 30. srpna – neděle 1. září 2013

Ve dnech 30. srpna až 1. září 2013 proběhly v Praze za slunečného počasí oslavy založení Klubu českých turistů pod názvem „Praha slaví 125 let KČT“. Právě před 125 lety pánové František Čížek, Vilém Kurz a arch. Vratislav Pasovský oslovili českého buditele a vlastence Vojtu Náprstka s myšlenkou na založení turistického spolku s celostátní působností. Slovo dalo slovo a 11.června 1888 byl založen Klub českých turistů.

Oslavy tohoto výročí, připravené původně na červen 2013, musely být odloženy kvůli povodním, ale rozhodně to neubralo na významu ani na průběhu oslav.

Třídenní „maratón“ turistických akcí byl určen pro širokou veřejnost a konal se na území celého hl. města. Na pátek a sobotu byly připraveny pro účastníky všech věkových kategorií pěší trasy a cyklotrasy včetně tras kočárkových a bezbariérových a návštěva pražských kulturních památek. Součástí byl i tradiční pochod k výročí otevření Petřínské rozhledny a razítkovací soutěž „Štemplmánie aneb razítka po celé Praze“ s pokusem o vytvoření českého rekordu v počtu nasbíraných razítek během jedné akce.

30 razítek bylo umístěno v památkových objektech nebo muzeích po celé Praze, kam měli účastníci většinou vstup zdarma nebo se slevou. Další tři razítka byla bonusová a uděloval je „Lvíček Turisťáček“ v určenou dobu  na místech, která se získala rozluštěním hádanky. Nad rámec připraveného programu někteří shlédli operu Prodaná nevěsta u příležitosti 100. výročí přírodního divadla v Divoké Šárce a ostravští tomíci navštívili fotbalové derby Baník – Sparta.

V pátek přivítali účastníky na zahajovacím večeru v Národním zemědělském muzeu na Letné čestný předseda KČT Ing. Jan Havelka, místopředseda KČT Ing. Jaroslav Šlechta, předseda KČT Praha Ing. Ivan Press a za organizační štáb Ing.Jaroslav Krejzlík. K poslechu a zábavě hrála jazzová skupina M.Šmause.

V sobotu se konal společenský večer v Národním technickém muzeu, kdy účastníci zažili nevšední prohlídku expozice velké dopravní haly, při které jim hrála skupina Kantoři.

V neděli, po nočním výstupu na Petřínskou rozhlednu (a to byla jediná část programu, kdy zapršelo) následoval závěrečný Piknik v Botanické zahradě v Troji. Tam se vydalo po 10 hvězdicových trasách 516 pěších turistů, dále 12 cykloturistů, 66 vodáků plulo po Vltavě z Braníka na Štvanici a 5 odvážných běželo 10 km z Náprstkova muzea do Troje na Piknik. Zde za nádherného slunečného počasí proběhlo vyhlášení výsledků a kulturní program v režii Folklorního sdružení ČR. Bylo nasbíráno 2243 razítek a nejpilnějším sběračem byl místopředseda Ing. Ján Babnič. O spokojenost účastníků se staral tým 36 pořadatelů. Vyvrcholením programu byl folklorní soubor Hailander z Nizozemí a zejména pak folklorní soubor Queretaro z Mexika, který udělal krásnou tečku za celými oslavami. Směle tak můžeme tvrdit, že 125 let KČT oslavila nejen Praha či Česká republika, ale také Nizozemí a Mexiko, takže vlastně celý svět.

Ing. Ivan Press
Předseda KČT Praha


Partneři oslav

Botanická zahrada hl. m. Prahy  Plzeňský prazdroj   Trodat 

Národní zemědělské muzeum  Muzeum hlavního města Prahy    Hlavní město Praha

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

           ŠKODA AutoDesert EssenceHAMÉTuristické známkyBoCo

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinuČeské dráhy a.s.Author - evropská značka jízdních kolČeská spořitelna a.s.

         Partnerské spolky

           Asociace A-TOMKST - Klub slovenských turistůPTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze OEAV - Oesterreichischer AlpenvereinOesterreichischer TouristenklubFichtelgebirgsverein e.V.Česká asociace Sport pro všechnyFolklorní sdružení České republikySokolJunák – svaz skautů a skautek ČR

Partnerské instituce, organizace a firmy

Český olympijský výborMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČRMinisterstvo životního prostředí ČRMinisterstvo pro místní rozvoj ČRCzech TourismKonto Bariérykudyznudy.cz - tipy na výletCzeCot - turistický portál České republikyMinisterstvo kultury ČRNárodní památkový úřadMinisterstvo práce a sociálních věcí ČRMinisterstvo zemědělství ČRNárodní zemědělské muzeumTuristické infocentrum KČT To má ŠŤÁVU - Slevy a tipy pro zákazníky Skupiny ČEZ získejte na www.stava.czPlzeňský Prazdroj

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis TuristaPortál Turistika.czKAPesní KATalogy volného času KAP-KAPortál DŘEVO a STAVBYČasopis MŮŽEŠRegionální televize