Jste zde

Domů » Oblasti, odbory

Chebský hrad, foto Wikimedia Commons
Chebský hrad, foto Wikimedia Commons

Kontaktní údaje

předseda: Ladislav Zoubek
   Husitská 2053/1, 356 01 Sokolov
   tel: 730 574 208
   e-mail: ladislav.zoubek@gymso.cz

sídlo oblasti:
   Oblast KČT KARLOVARSKÝ KRAJ
   Husitská 2053, 356 01 Sokolov

sekretářka a hospodářka:
   Růžena Balatá
   Hlavní 224, 353 01 Mariánské Lázně
   tel: 733 579 558, 354 626 707
   e-mail: ribaml@seznam.czÚvodní slovo

Vážení přátelé, turisté a příznivci turistiky,

jsme rádi, že jste zavítali na stránky naší oblasti. Dovolte, abychom Vám ji alespoň stručně představili.

Oblast KČT Karlovarský kraj vznikla 28. února 2004 sloučením oblasti Cheb a okresů Sokolov a Karlovy Vary zoblasti Krušné hory tak, aby hranice oblasti KČT odpovídaly hranicím Karlovarského kraje.

Vnaší oblasti vsoučasné době pracuje 12 odborů KČT, vnichž je organizováno více než 500 členů. Zdejší odbory jsou zaměřené především na pěší turistiku, a to od vysloveně rekreační až po výkonnostní. Další formy turistiky - lyžařská, vodní, cyklo a vysokohorská - jsou provozovány spíše doplňkově a systematicky se jim věnují pouze jednotlivci. Největším odborem KČT vnaší oblasti je Slovan Mariánské Lázně svíce než 160 členy.

Karlovarská oblast je protkána sítí více než 1.500 km pěších a 900 km cyklistických značených tras, o něž se vsoučasné době stará cca 30 pěších a 4 cykloznačkaři. Síť pěších tras je již stabilní a dochází vní jen kdrobným změnám. Naproti tomu ucelená síť cyklotras existuje zatím jen ve fázi projektu, který se - vzávislosti na přísunu peněz - postupně daří realizovat vterénu.

Pro lyžařskou turistiku nabízejí nejlepší podmínky především lyžařská střediska vzápadní části Krušných hor (Boží Dar, Jáchymov, Bublava), ve Slavkovském lese je to pak okolí Mariánských Lázní a dobré podmínky najdou milovníci běžek i na Ašsku.

Mezi vodáky si stále větší oblibu získává řeka Ohře, vhodná i pro začátečníky, zkušenějším vodákům pak naše oblast může nabídnout menší, ale obtížnější a dravější řeky Svatavu, Rolavu či Teplou.

Popis všech přírodních a kulturních památek by přesáhl možnosti těchto stránek, uvedeme tedy jen ty nejvýznamnější. Zkulturních památek je to především hrad Loket, zámek Kynžvart a zámek a hrad vBečově srelikviářem sv. Maura. Zpřírodních zajímavostí stojí za pozornost NPP Soos a Komorní hůrka u Františkových Lázní, Svatošské skály u Karlových Varů a NPP Kladská ve Slavkovském lese. Zde také najdete ojedinělou technickou památku - 40 km dlouhý vodní kanál Dlouhá stoka. Zvětších krajinných celků se vKarlovarské oblasti nachází CHKO Slavkovský les a svou severozápadní částí sem zasahuje i nedávno vyhlášený přírodní park Český les.

Spojením přírodních a kulturních památek pak jsou zdejší lázně - Karlovy Vary a Mariánské a Františkovy Lázně - které tvoří vyhlášený lázeňský trojúhelník. Představíme-li si totiž Karlovarský kraj na mapě, tvoří přibližně trojúhelník, vjehož vrcholech se jednotlivá lázeňská města nacházejí. I proto lze lázně a lázeňství považovat za jednotící prvek celé naší oblasti.


Cykloturistika - značení - výzva

Vážení přátelé cykloturisté,

v Karlovarském kraji bylo k 1. 10. 2005 vyznačeno 821 km cyklotras. Jejich síť ještě zdaleka není úplná, mnohé cyklotrasy zůstávají jen na papíře jako navržené - nejsou peníze.

O celou stávající síť cyklotras se v naší oblasti starají 3 (slovy tři) cykloznačkaři - ve Velké Hleďsebi, Chebu a Krasicích. I ze zběžného pohledu na mapu je jasné, kde nám značkaři chybějí - je to především na Karlovarsku.

Pokud by se tedy našel někdo z této oblasti - nejlépe z Karlových Varů, Horního Slavkova nebo Lokte - kdo rád jezdí na kole a je ochotný při kontrole cyklotras pomoci, prosíme, ozvěte se!

A pozor! Nebude to zadarmo! Z odměny sice nikdo nezbohatne, na zaplacení výletu to ale stačí. A hlavně - kromě svezení se na kole uděláte i něco pro dobrou věc. A o to by mělo jít v turistice (a nejen v turistice) především!

Pokud jste se rozhodli při kontrolách cyklotras pomoci, ozvěte se:

Ing. Miroslav Landa, e-mail: mira@mlkurzy.cz
nebo (pokud Míru neseženete) Vít Lodr, e-mail: vitlodr@seznam.cz

Díky moc a ať to frčí!


Vysokohorská turistika


Julské Alpy, Mangrt, Via Italiana.

Na webu KČT je dobře udělaná a pravidelně aktualizovaná položka Sekce VHT, na níž najdete většinu potřebných informací. Proto sem vkládám odkaz na ni, na této stránce budou nadále jen informace týkající se naší oblasti.

Zkoušky vedoucích a cvičitelů VHT Je-li v naší oblasti někdo, kdo má splněné Minimum (vedoucího) VHT a chce si udělat zkoušky na vedoucího (cvičitele), dejte vědět.

VHT na internetu

Jinak je toho samozřejmě spousta ohledně lezení, vybavení, doporučených túr - ale asi by nebylo dobře dělat na tomto místě reklamu jiným. Máte-li zájem o seznam doporučených webových adres, stačí mi napsat a poslat obálku se známkou. Jsou to 2 listy A4, takže stačí známka 10 Kč. Soubor v elektronické podobě nemám a přepisovat to, to po mně nechtějte :-). Okopírovat a poslat klasickou poštou není problém. Pár kopií nechám začátkem prosince 2008 i v Městské knihovně v Chebu (viz Metodická literatura), takže tam si je budete moci vyzvednout osobně a zdarma.

Metodické informace 2008 - nové, pouze tištěné, na sekci je nenajdete

1/2008 Senioři a VHT (3x A4)

2/2008 Pravidla chování v lavině, lavinová bezpečnostní výbava (2x A4)

Získání - viz VHT na internetu.

Vít Lodr, mobil: 605 707 121, e-mail: vitlodr@seznam.cz

Burza

Protože vybavení pro vysokohorskou turistiku nepatří k tomu nejlevnějšímu a ne každý drahé vybavení také plně využije, vznikl v roce 2005 při setkání VHT v Bečově nápad na burzu materiálu pro VHT. Pokud tedy vlastníte sami nebo v odboru či oddíle materiál, který jste ochotni půjčit (za úpaltu, za protislužbu a pod. - záleží na vzájemné dohodě) nebo naopak výstroj či výzbroj sháníte, ozvěte se! Rádi na tomto místě Váš požadavek či nabídku zveřejníme.
Osobně si myslím, že z důvodu bezpečnosti není vhodné půjčování lan, úvazků a karabin - jsou to věci, na kterých v případě pádu závisí Váš život. Ale záleží na Vás. Mačky, cepíny, stany, vařiče, gépéesky - tady bych naopak rozvinutí burzy uvítal.
Své nabídky či požadavky můžete posílat na e-mail: vitlodr@seznam.cz nebo mobil 605 707 121. Uveďte Vaše jméno nebo název odboru, požadovaný či nabízený materiál (druh, počet, velikost,...) a kontakt na sebe.

Metodická literatura

TITUL, AUTOR
Skalní oblasti v Čechách, Saša Krško
Laviny, Ing. Jaromír Charvát
Vysokohorské lyžování a skialpinismus, Ladislav Bureš
Orientace v horách, Ing. Ivo Hejl
ALPY - rozdělení horstva, historie alpinismu, Ing. Ladislav Jirásko, Otokar Simm
GPS - praktická příručka, Vladimír Štádler
Aklimatizace v horách, MUDr. Ivan Rotman
Počasí vhorách, Otokar Simm
Pohyb po ledovcích, Ladislav Bureš
Nebezpečí v horách, Ing. Ivo Hejl
Pohyb v neledovcových velehorách, Alexander Krško
Vrcholy ČR, Václav Průcha a kolektiv

Od prosince 2008 zdarma seznam webových adres s tématikou VHT (2 listy A4, bez podpisu - jsou vaše).

Příručky si lze vyzvednout osobně proti podpisu na sekretariátě oblasti:
Bohuslava Kojanová Obrněné brigády 18 (Městská knihovna), 350 37 Cheb
tel: 354 433 205,  721 975 516, 736 754 150 (mobil oblasti), fax: 354 422 369
e-mail: bohuslava.kojanova@knih-cheb.cz

Retezat 2009

Na přelomu letošního srpna a září jsem se s bandou "Kudrńáků" ocitl v rumunském Retezatu. Žádná divočina, narvané bágly jsme poponesli jen občas a jinak po kopcích běhali vcelku nalehko. Alespoň zbylo víc času i sil na focení. A to bylo dobře, protože počasí letos mimořádně přálo (před čtyřmi lety jsme v tomtéž pohoří viděli 3 dny jen pár šutrů před sebou a pak už jen déšť a mlhu ...).

fotogalerie: http://picasaweb.google.com/vitlodr/Retezat2009?feat=directlink


 

Obrázek uživatele admin

Turistické akce oblasti plánované na nejbližší dobu
(výběr z centrální Databáze turistických akcí KČT)

od:

oblast:

akce,místo:

do:

typ:

datum od/do

název / soubory ke stažení

místo konání

19. 2. 2016

lyžařská turistikapěší turistikaMemoriál Míry Redlicha (29. ročník)

Krásná u Aše
okr: Cheb

12. 3. 2016

Eurorandopěší turistikaPrvní jarní vejšlap (53. ročník)

Dasnice
okr: Sokolov

Načteno z centrální Databáze turistických akcí KČT

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

           HAMÉTuristické známkyBoCo

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinuČeské dráhy a.s.Author - evropská značka jízdních kolČeská spořitelna a.s.

         Partnerské spolky

           Asociace A-TOMKST - Klub slovenských turistůPTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze OEAV - Oesterreichischer AlpenvereinOesterreichischer TouristenklubFichtelgebirgsverein e.V.Česká asociace Sport pro všechnyFolklorní sdružení České republikySokolJunák – svaz skautů a skautek ČR

Partnerské instituce, organizace a firmy

Český olympijský výborMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČRMinisterstvo životního prostředí ČRMinisterstvo pro místní rozvoj ČRCzech TourismKonto Bariérykudyznudy.cz - tipy na výletLabská stezkaCzeCot - turistický portál České republikyMinisterstvo kultury ČRNárodní památkový úřadMinisterstvo práce a sociálních věcí ČRMinisterstvo zemědělství ČRNárodní zemědělské muzeumTuristické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis TuristaPraha - Kulturní kalendář 366 dníKAPesní KATalogy volného času KAP-KAPortál DŘEVO a STAVBYČasopis MŮŽEŠ