Jste zde

Domů

Nový zámek u Lanškrouna, foto archív Nového zámku
Nový zámek
Nový zámek u Lanškrouna, foto archív Nového zámku
Sklepení

Pozvání na Zámeček - Nový zámek u Lanškrouna

Pro všechny zvídavé děti i dospělé

Už sedm let je tato barokní památka s pohnutým osudem a zajímavou historií otevřena pro všechny, kteří se do ní chtějí podívat. Je to však jen zbylá část kdysi nádherného a rozsáhlého zámku; i když stále není úplně opravena přesto má co návštěvníkům nabídnout.

prvním patře se návštěvník dozví o historii zámku, některé údaje nebyly nikdy známy ani publikovány. Také je zde sál s ojedinělou sbírkou knoflíků.

Následuje prohlídka druhého patra, kde je fotodokumentace o Zámečku, o opravách a akcích zde konaných. Je tu také zbytek původních malovaných omítek. Stále trvá i nabídka pro dětské skupiny, třídy a školy - pěkné výstavní prostory pro výrobky dětí.

třetího patra je krásný výhled na celé okolí a podhůří Orlických hor.

Po prohlídce věže se sejde celkem 139 schodů – návštěvníci se dostanou 6 metrů pod zem do rozsáhlých sklepení. Zde na ně dýchne tajemná atmosféra minulosti i různých záhad, které v zámeckém sklepení jsou. Kromě vyprávění o využití těchto prostor v minulosti si návštěvníci prohlédnou 1000 m² chodeb a sálů i velkoplošné fotografie záhadných „mlžných tvarů v paprsku slunce“ a běhá jim přitom mráz po zádech. Kdo se chce ochladit a má rád tajemno, zde nalezne co hledá.

Prohlídky, další akce

Každý návštěvník si také může do návštěvní mapy zapíchnout špendlík, odkud na Zámeček přijel. Bude zde vystavena i mapa malovaná dětmi, zapojila jsem Zámeček do programu pro rodiny Česko dětem, který organizuje firma Malované mapy. Je letos zapojen i do programu klubu Kudy z Nudy, a návštěvník s platným kuponem má nárok na ručně malovanou magnetku v hodnotě ceny poloviny vstupenky. Také program památkového ústavu Klíč k památkám mě zaujal a tak je i na Zámečku možno získat razítko do pasu nebo si pas založit a projít pět zapojených památek a na šesté získat vstup zdarma.

Zámeček již navštívilo přes 23 000 návštěvníků, přijďte se také podívat na vše, co může tato barokní památka s pohnutým osudem nabídnout.

Základní vstupné 40 Kč, snížené polovic, školní třídy nebo skupiny dětí nad 15 členů mají slevu vstupného (info www.kudyznudy.cz, stav 11/2012)

Nový zámek u Lanškrouna, foto archív Nového zámku

Sbírka knoflíků

V prvním patře je také sál s ojedinělou sbírkou knoflíků. V rámci charitativní akce se podařilo nejen vytvořit návlek, který byl uznán světovým rekordem, ale sbírají se i volné. Nyní je jich na Zámečku už přes 700 kg a tvoří unikátní sbírku, jaká není jinde k vidění. A sbírat budou ještě nejméně rok, dokud jich nebude milión. Pak proběhne další ročník Knoflíkiády a na ni bude opět pozván i komisař agentury Dobrý den, která eviduje České rekordy.

Dětem se vystavené knoflíky velice líbí a rády k nim přidávají ty, které samy nasbíraly. Každý návštěvník může dovézt knoflíky a tak přispět do této sbírky. Zároveň se také získávají prostředky pro handicapované děti na ozdravné pobyty a další potřebné věci. Nyní pro Jakuba Řehoře, z Hradce Králové – Kubíčka, který je na levou polovinu těla částečně ochrnutý.

Výrobky z knoflíků doplňují tuto zajímavou podívanou. Ve vitrínkách jsou vystaveny neobvyklé, něčím zvláštní, nejmenší i největší.

Nový zámek u Lanškrouna, foto archív Nového zámkuNový zámek u Lanškrouna, foto archív Nového zámku

Otevírací doba

červen: so+ne 14-17 hod.
červenec + srpen: so+ne 10-18 hod. (nebo déle)
v ostatní dobu jindy po telefonické domluvě (776 642 277, kastelanka@seznam.cz)

Infocentrum Lanškroun tel: 603 182 523, www.lanskroun.eu/cz/mesto/turistika/infocentrum
Obec Rudoltice, www.rudoltice.cz

Od prázdnin 2014 funguje i občerstvení, akce Zámecká oslava se koná 5. července 2014 od 14 hodin, informace: rudoltickakavarnanazamecku@seznam.cz

Krasava Šerkopová, kastelánka
www.novyzamek.cz
776 642 277, kastelanka@seznam.cz

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card Fotolab

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608 Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny
          Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistické listy