Jste zde

Domů

Naučná stezka Okolo Kozlu

Naučná stezka Okolo Kozlu
Naučná stezka Okolo Kozlu

 

Návštěvníci jedné z oblíbených památek Plzeňského kraje, zámku Kozel u obce Šťáhlavy, mohou nově využít 2 km dlouhou  naučnou stezku „Okolo Kozlu“.

Naučnou stezku Okolo Kozlu vybudoval a 1.6. 2012 slavnostně otevřel státní podnik Lesy ČR. Na stezce je sedm informačních tabulí prostřednictvím kterých se můžete seznámit s místními stromy, rostlinami a živočichy. Nechybí ale ani atraktivní téma lesní strašidla a skřítci.

Stezka vede některými místy po cestách s nově upraveným, štěrkodrťovým povrchem a nachází se na ní i několik odpočinkových míst včetně opraveného zastřešeného posezení. Opraveny byly i dvě dřevěné lávky přes místní vodní toky. Stezku lze projít cca za jednu hodinu.

Náklady na vybudování stezky dosáhly skoro 400 tisíc korun. Lesy ČR částku uhradily z Programu 2020, kterým podnik celostátně podporuje veřejně prospěšné funkce lesů. Lesy ČR v regionu zámku Kozel ročně nově zalesní plochu o velikosti přibližně 210 hektarů. Celková rozloha lesů, které firma LČR v oblasti spravuje, činí více než 18 tisíc hektarů.

Reprezentační lovecký zámek Kozel založil v roce 1784 Jan Vojtěch Černín z Chudenic, tvoří ho jednoduchá přízemní čtyřkřídlá budova kolem obdélného dvora položená ve stráni nad Úslavou u Šťáhlavic. Zámek německy zvaný Waldschloss nebo Jagdschloss dostal české pojmenování podle staroslovanského obětiště. Později došlo k doplnění areálu zámku o dvě dvojice dalších budov, sloužící jako kaple, jízdárna, obydlí lokajů a stáje. Zámek patřil do roku 1945 rodu Valdštejnů, nyní patří České republice. Kolem zámku se rozprostírá nádherný anglický park, který je dílem zámeckého zahradníka Františka Xavera France z 2. pol. 19. století.

Mgr. Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí LČR

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

           ŠKODA AutoDesert EssenceHAMÉTuristické známkyBoCo

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinuČeské dráhy a.s.Author - evropská značka jízdních kolČeská spořitelna a.s.

         Partnerské spolky

           Asociace A-TOMKST - Klub slovenských turistůPTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze OEAV - Oesterreichischer AlpenvereinOesterreichischer TouristenklubFichtelgebirgsverein e.V.Česká asociace Sport pro všechnyFolklorní sdružení České republikySokolJunák – svaz skautů a skautek ČR

Partnerské instituce, organizace a firmy

Český olympijský výborMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČRMinisterstvo životního prostředí ČRMinisterstvo pro místní rozvoj ČRCzech TourismKonto Bariérykudyznudy.cz - tipy na výletCzeCot - turistický portál České republikyMinisterstvo kultury ČRNárodní památkový úřadMinisterstvo práce a sociálních věcí ČRMinisterstvo zemědělství ČRNárodní zemědělské muzeumTuristické infocentrum KČT To má ŠŤÁVU - Slevy a tipy pro zákazníky Skupiny ČEZ získejte na www.stava.czPlzeňský Prazdroj

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis TuristaPortál Turistika.czKAPesní KATalogy volného času KAP-KAPortál DŘEVO a STAVBYČasopis MŮŽEŠRegionální televize