Jste zde

Domů » Agregátor zdrojů » Zdroje

Turistické cíle

Turistické cíle
Katalog turistických míst a cílů
Aktualizace: 2 dny 1 hodina zpět

Turistické rozcestí Sv. Jan Nepomucký - odbočka

29. listopad 2015 - 0:00

Turistický rozcestník u hřbitova Velká Chuchle v přírodním parku Radotínsko-Chuchelský háj označuje na kopci mezi Velkou a Malou Chuchlí místo odbočky ke kostelu sv. Jana Nepomuckého. Kostel je odtud vzdálen méně než 100 metrů a je od něho krásná vyhlídka do údolí Vltavy. Navíc šipky rozcestníku upřesňují směr zde procházející naučné stezky Barrandovské skály - Chuchelský háj (více o této NS se dozvíte zde) a také žlutě značené turistické trasy směřující od zámku Hlubočepy do Velké Chuchle. Rozcestím prochází také jedna cykloturistická trasa s označením A112, která sem míří z Klukovic a pokračuje přes Velkou Chuchli až k Vltavě.

Naučná stezka Barrandovské skály - Chuchelský háj

29. listopad 2015 - 0:00

Jak už sám název napovídá, naučnou stezku Barrandovské skály - Chuchelský háj najdeme v Praze na území Malé a Velké Chuchle. Tato naučná stezka patří se svou délkou 6 km k těm snadněji zvládnutelným, přičemž je určena nejen pro pěší, ale částečně i pro cyklisty, neboť z Hlubočep do Malé Chuchle kopíruje cyklistickou stezku. Pěšky se dá pohodlně zvládnout za dvě až tři hodinky a to včetně návštěvy zookoutku Malá Chuchle, kterým naučná stezka prochází. Počátek trasy NS Barrandovské skály - Chuchelský háj najdete kousek od zastávky tramvají "Hlubočepy" na dohled od hlubočepského zámku. Dále pak NS směřuje podél kolejí na jedné straně a NPP Barandovckých skal na straně druhé do Chuchelského háje a Velké Chuchle, kde končí u bývalé Pacoldovy vápenky. Trasa je po celé délce značená symboly naučné stezky a najdete tu celkem 14 zastavení, která svým zaměřením návštěvníky seznamují s geologií, paleontologií, botanikou, zoologií i historií zdejšího kraje. Naučná stezka Barrandovské skály - Chuchelský háj byla otevřena v květnu 1998 a v roce 2005 zde proběhla rekonstrukce.

Bechyně - památky

29. listopad 2015 - 0:00

Bechyně je menší městečko zhruba 25km od Tábora. Vodáci sjíždějící Lužnici mohou pozorovat malebné údolí i vysoký skalní ostroh, na kterém stával hrad a leží městečko. Bechyně je známá je také svými rašelinnými lázněmi, které jeden čas patřily pod Lázně Třeboň. Pro své mimořádné historicko-architektonické kvality byla Bechyně v roce 1990 prohlášena městskou památkovou zónou. Historickým centrem města je široké náměstí, které se táhne až k zámku. Na náměstí je řada zajímavých domů s hezkým průčelím. V ulici u klášterní zahrady stojí zajímavá stavba v moderním klasicismu, kterou postavil ing. Arch Zděnka Pštross jako svou rodinnou vilu.

Uprostřed náměstí stojí kostel sv. Matěje. Základ kostela je snad z 13 století. Několikrát byl přestavován. Kdysi byl kolem kostela hřbitov. V 17 století byla zvýšena věž u severní stěny. Z ochozu věže, který je přístupný pro návštěvníky, je dobrý výhled na město a okolí.

Na náměstí stojí Městské muzeum věnované historii města. Muzeum turistiky je v budově bývalé synagogy v postranní ulici. V něm je mapa 220 rozhleden v České republice. V  areálu bechyňského zámku je Muzeum Vladimíra Preclíka. Je zde také Výstava střelných a loveckých zbraní, starých rytin a fotografií. Na náměstí je upoutávka na Jihočeskou naučnou filmovou stezku, kterou se město hlásí i k filmovému dědictví.

Město Bechyně se zapsalo i do dějin naší techniky železnicí z Tábora do Bechyně. Tato trať byla Františkem Křižíkem elektrifikována jako první trať v Rakousko-Uhersku roku 1903. Poněkud nešťastně byla konstruována na stejnosměrný proud. Další tratě byly totiž již stavěny na střídavou trakci. Trať byla tehdy povolena jako lokální, proto nesplňuje standartní parametry. Má vyšší stoupání a menší poloměry zatáček. Povolená rychlost je pouhých 30km, ve stoupání 15km.

Impozantně působí betonový most přes Lužnici postavený v roce 1928. Křižíkova železniční trať byla následně zavedena i přes tento most až do města. Most je 52m vysoko nad řekou, je dlouhý 200m. Pro smělý oblouk se jí vznešeně říká Bechyňská duha. Na mostě je souběžná doprava silniční i železniční.

 

Lázně Thermal Pasohlávky

29. listopad 2015 - 0:00

Už na konci roku 2018 v Pasohlávkách u  Mušovského jezera (Nové Mlýny I) vzniknou obří lázně středoevropského rozměru. Projekt má čínské investory a přislíbenou spolupráci Jihomoravského kraje.
V této oblasti by mělo být až 12 lázeňských objektů, napojených na místní termální vrty. Po úplném dokončení lázně nabídnou své služby zhruba dvěma tisícům hostů a vedle tradiční lázeňské péče budou poskytovat i prvky tradiční čínské medicíny.
Na ploše asi 100 hektarů má na severním břehu Mušovské vodní nádrže v katastrálním území Pasohlávky a Mušov vyrůst lázeňská a rekreační zóna s přibližným limitem celého území 15 000 rekreovaných osob.

Údaje budou postupně aktualizovány podle vývoje výstavby.

Poslední aktualizace: 27.11.2015

Poloha lázní: 48°53'49.614"N, 16°33'27.711"E

Vyhlídková skála pod Dobřečovskou horou

28. listopad 2015 - 0:00

Že jste o Dobřečovské hoře ještě nikdy neslyšeli? No - nespíš proto, že její ploché zalesněné temeno v provnání s okolními dominantnějšími vrcholy nijak pozoruhodné není. Ve skutečnosti je tato "hora" jen 809 m vysokým vrchem, jehož severní svahy v mírném sklonu spadají k osadě Ferdinandov, a ty jižní ještě mírněji k Dobřečovu. Na východním úbočí Dobřečovské hory se rozkládá rezervace Skalské rašeliniště a obce Horní Město a Stříbrné Hory. Směrem západním pak její svahy prudce klesají do hluboké průrvy Zlatého potoka. A právě tady se mezi všudypřítomnými pastvinami v lesích, lesících a remízcích ukrývá spousta skalních útvarů, z nichž většinu znají jen místní a oči turistické veřejnosti je dosud nespatřily. Přitom se tři velmi zajímavé "kameny" nacházejí téměř na dohled z polní cesty, spojující Dobřečov s Ferdinandovem, ale protože k nim není vyznačena žádná odbočka, tak se o nich prostě neví. (První impozantní skála je vidět od kaple u zaniklé osady Ferdinandova, ale o ní už jsem se dostatečně zmínil v minulém článku.)

Druhá skála se nachází jen 300 m od ní, ale přiznám se, že kdybych podle podrobné mapy nevěděl, kde se přesně nachází, rozhodně bych ji na tomto místě nehledal. Ony se u nás v Karpatech hledají skalní útvary daleko líp, tedy pokud člověk umí vnímat reliéf terénu a dokáže rozpoznat strukturní svahy a hřebeny kopců. Kdežto u starého jesenického pohoří, kde jsou temena vrchů plochá a kde odnos okolního terénu způsobil, že se skaliska zcela nečekaně nacházejí v podstatě kdekoliv, je situace jiná a moment překvapení z nového "objevu" vás může postihnout kdykoliv. Zvláště v oblasti Hraběšické hornatiny, která je snad tím nejskalnatějším podhůřím Hrubého Jeseníku.

Druhá skála je od Ferdinandova vzdálena vzdušnou čarou 600 m, ale poněvadž člověku křídla zatím nenarostla a musí se k ní doplahočit po zemi, protáhne se vzdálenost dvojnásobně. Přitom je přístup téměř až k samotné skále pohodlný: kousek nad ferdinandovskou kapličkou ze silnice směrem k Dobřečovu vybíhá polní cesta. Mezi el.ohradníky u okolních pastvin "běží" až k 0.5 km vzdálenému lesu a tady narazíme na křižovatku cest. Ta lesní, která odtud hvozdem klesá západním směrem, nás po 250 m přivede až téměř k samotné skále. (Rád bych podotkl, že jsem ji hledal už v minulosti, ale nenašel, neboť v okolí lesní cesty nic nenasvědčovalo tomu, že se tu něco takového nachází...) No vidíte - a ono stačí nevzdávat to, jít z kopce lesem pořád dál, a když mezi stromy uvidíte vlevo prosvítat enklávu pastviny, jste téměř u cíle. Skalní útvary se nacházejí v lese hned pod jejím západním okrajem.

Jak záhy poznáte, tahle skála není tak navštěvovaná, jako její dvojče, nacházející se nedaleko odsud: žádný poctivě k ní vyšlapaný chodník zde nehledejte, ale pusťte se intuivně do tmavší smrčiny pod loukou vlevo. Když se proderete mezi těmi mladšími jehličnany, ocitnete se u bizarních skalek, nad nimiž se zvedá zarostlejší temeno hlavního skalního útesu. Já se samozřejmě napřed vydal proti směru hodinových ručiček na obchůzku celého skaliska. K mému překvapení je dlouhá skalní stěna stejně vysoká jako její kolegyně (že by dvojčata?), ale tím veškerá podobnost končí. Tenhle skalní blok má hlavní stěnu čistou a hebkou jak dětskou prdelku, radost na ní pohledět... Možná je to způsobeno tím, že je skála je směrem k vrcholu mírně převislá, a tak náletovou vegetaci tolik neláká k zapuštění kořenů. Každopádně se mi tahle skála zdá i víc "fylitovější"...

Ale to není všechno, čím mne právě ona tolik zaujala. Ona totiž není osamocena, ale je obklopena nižšími hradbičkami útesků a osamělých bloků, takže toto seskupení připomíná skalní dědinku. Notně nepřístupnou, ale budiž - pod úpatím hlavního skaliska se projít vcelku pohodlně dá, stejně jako se vyšplhat průrvou mezi ním a boční stěnkou na první vyhlídku. Ale ta ze samotného vrcholu skály je naprosto ohromující: ne kvůli tomu, co z ní všechno neuvidíte - výhledová výseč je možná trochu skromnější než u první ferdinandovské skály, ale zato je ještě víc intimnější a já věřím, že vám bude na jejím vrcholu víc než dobře. Nad některými prvky v terénu (několik vzrostlých stromů brání v lepšímu pozorování panoramatu krajiny) možná zaskřípete zuby, ale to je jen takový drobný detail. Ani my přece nejsme dokonalí... a zase odtud třeba hezky vidíte na druhé skalní dvojče, což naopak nelze. A při sestupu ze skalního ostrohu narazíte ještě na několik pozoruhodných skalek, která příznivý dojem z návštěvy překrásného místa ještě zintenzivní...

Janský vrch na hraničním hřebenu

28. listopad 2015 - 0:00

Janský vrch (697 m n. m.) je nejvyšším místem česko-polského hraničního hřebenu, který je za údolím Petříkovského potoka pokračováním Jestřebích hor (nejvyšším vrchem Jestřebích hor je Žaltman, 739 m n. m.). Protože Janský vrch leží přímo na hranici, má i svoje polské pojmenování Jański Wierch.

Přes Janský vrch vede žlutá turistická značka z Petříkovic do Bernartic. Z Petříkovic cesta stoupá kilometr a půl, z Bernartic pět a půl kilometru (obce jsou od sebe vzdáleny 7 km). Z Petříkovic přes Janský vrch vede také naučná stezka s názvem „Petříkovice u Trutnova“. Z polské strany se přes Jański Wierch chodí po zelené značce z Okrzeszyna k rozcestí u Beczkowskego potoku, a dál na Przęłecz Lubawska. Z Okrzeszyna je to na Jański Wierch přibližně tři kilometry (hodina chůze).

Z Janského vrchu je vzhledem ke vzrostlé vegetaci omezený výhled, a to pouze na českou stranu. V jižním směru uvidíte část Jestřebích hor, v jihozápadním až západním směru část Podkrkonoší se Zvičinou, a v severozápadním směru Krkonoše. Z nich jsou nejblíže Rýchory, za nimi vykukují Černá hora a Světlá hora. Úplně vpravo mezi vzrostlými smrky, přímo za větrnou elektrárnou ve Zlaté Olešnici, nelze nepoznat Sněžku, nejvyšší českou horu.

Z geologického hlediska se Janský vrch a celý hraniční hřeben skládá z cenomanských pískovců a slepenců. Terén s tímto podložím je na severovýchodní polské straně plně zalesněn smíšenými dřevinami, na naší jihozápadní straně porost není plnoplošný. Z jehličnatých stromů se zde nejvíce vyskytují smrk ztepilý, modřín opadavý a douglaska tisolistá, z listnáčů potom buk lesní, javor horský a dub červený.

Přímo na hraničním hřebenu se nacházejí ještě dvě zajímavá místa. Prvním, sto metrů pod vrcholem ve směru k Petříkovicím, je Medvědí doupě. Druhým, tři sta padesát metrů ve směru k Petříkovicím, je Krausová vyhlídka. O obou místech si můžete přečíst po kliknutí na jejich názvy.

Hotel Zvon

28. listopad 2015 - 0:00

Dnešní hotel Zvon tvoří několik dříve samostatných domů, ve kterých byla poskytována hostinská živnost již v 16. a 17. století. V levém domě se zájezdním hostincem "U tří kohoutů" byl ubytován při své návštěvě císař Josef II. Fasáda tohoto domu podle návrhu Josefa Pfeiffermanna pochází z roku 1903. V domě napravo býval známý hostinec "U stříbrného zvonu", mezi jehož slavné hosty patřili například prezident Edvard Beneš, František Palacký, nebo císař František Josef I. Domy byly propojeny v padesátých letech a vznikl tak jeden velký hotel, dnes známý jako hotel Zvon.

Vyhlídková skála u Ferdinandova

28. listopad 2015 - 0:00

Skalních útvarů se v členitém reliéfu podhůří Hrubého Jeseníku u zaniklé osady Ferdinandov ukrývá něurekom. Ale jen dva z nich plní i funkci skalní vyhlídky. Pokud k osadě pojedete či půjdete po silničce od Zlatého potoka, v místech, kde se na pastvinách asfalt komunikace slastně vystaví žhnoucím slunečním paprskům, si všimněte zalesněného výběžku napravo od vás, kde nad stromy bělostně svítí horní část skalního útesu. Přímo přes pastvinu, a pak lesem k ní ale cesta nevede. Nejsnadnější přístup (dlouhý asi 300 m) je od ferdinandovské kaple: stačí ze silnice odbočit na vyšlapanou stezku v trávě a vystoupat po pastvině až nahoru na předěl (terén tu tvoří jakousi terasu) a pokračovat podél hradby lesních stromů až k místu, kde do ní vchází dobře viditelný chodníček. Vrcholek skalního útesu je tady téměř na dosah a vy budete odměněni úžasným pohledem na okolní krajinu. Z pohledu letícího opeřence se vám zobrazí nejen nejbližší ferdinandovské okolí, ale i pásma jesenického podhůří na Šumpersku, stejně jako část masívu Hribého Jeseníku. A věřte, že si tento pohled rázem zamilujete, neboť je díky hradbě stromů za vašimi zády pohledem intimním... a navíc zde budete zřejmě sami. Když se dosyta nabažíte celé té okolní krásy (není špatné mít s sebou i dalekohled) a věnujete pozornost tomu, na čem stojíte, vaší pozornosti zcela jistě neujdou pitoreskní skalky, tvořící na vrcholu skály jakési přirozené cimbuří. Materiálem na ušlechtilou skalní stavbu se matce Přírodě staly ty nejstarší horniny, v tomto případě se jedná o odnože rul, spojených s fylity. Pokud směrem vpravo opatrně sestoupíte až pod úbočí obnažené skalní stěny, možná se vám při pohledu zdola bude zdát spíše rulovatější... Nejhezčí je samotný skalní konec, při pohledu na málo členitou hlavní stěnu budete asi trochu zklamáni, neboť horolezci o ní nejspíš nevědí, a proto je místy velmi neesteticky zarostlá křovinami. Přitom se jedná o nelámavou stěnu mrazového srubu, vysokou nejméně 15 a dlouhou přes sedmdesát metrů! V okolí hlavní skály je v divokém lesním porostu vidět ještě jedna nižší skalní stěnka a několik drobných skalních výchozků. Ale k těm nemáte přes tu džungli vůbec šanci se přiblížit. A pokud se nebudete chtít vracet, budete rádi, když se napravo od hlavní skály vyškrábete zpět na její hřeben. Přitom nejspíš minete drobnou jeskyńku, z níž bude vaše pinožení pozorovat zkamenělá hlava anakondy...

Třeboň - město parků

28. listopad 2015 - 0:00

Třeboň je významné turistické centrum ležící v biosférické rezervaci Třeboňsko.  V r. 1960 získala Třeboň statut lázeňského města. Kromě toho, že má význačné historické památky, leží ještě v zeleni mezi rybníky. Významnou zeleň města tvoří zámecký park, park u lázní Aurora a park přiléhající k Bertiným lázním.

Nejstarší park je zámecký. Původně ho nechal vybudovat již Petr Vok. Po třicetileté válce zpustlý park obnovil Jan Adolf Schwarzenberg. Roku 1806 ho v duchu anglického parku nechala upravit kněžna Paulína Schwarzenbergová. Park z jedné strany přiléhá k zámku, z druhé strany jde až k rybníku Svět. Další stranu parku tvoří Komenského sady, kterými se dá projít k velkému parkovišti a dále k Bertiným lázním. Na začátku parku, ještě v prostorách Státního zámku Třeboň je Dům přírody Třeboňska. Zde je možné získat informace o naučných stezkách, přírodních a turistických zajímavostech Třeboňska, nebo vyzvednout letáčky a mapky k naučným stezkám v CHKO. Je zde také expozice "Krajina a lidé" kterou tvoří pět místností, zaměřených na historii a současnost krajiny Třeboňska. Exponáty se věnují rybníkářství, historií třeboňského panství, příběhu místních lázní a přírodnímu bohatství CHKO. Před Domem přírody je jezírko napájené z 200let starou dřevěnou výpustí z rybníka Rožmberk. V parku jsou některé cizokrajné i velmi staré stromy.

Velký park je součástí areálu lázní Aurora. Park se rozkládá až k břehu rybníka Svět. Je to rozsáhlý park v anglickém stylu s vzrostlými stromy a loukami. Je doplněn dřevěnými sochami, které mají poněkud osobitý vzhled. Z parku jsou krásné výhledy na vodní plochu rybníka.

Menší parčík přiléhá k Bertiným lázním. Parčík oživuje kanál Zlaté stoky. Další zelenou plochou je okolí Schwarzenberské knížecí hrobky.

Krausova vyhlídka nad Petříkovicemi

27. listopad 2015 - 0:00

Jestřebí hory na Náchodsku a Trutnovsku jsou v podstatě kuestou, která ohraničuje Broumovskou vrchovinu na její jihozápadní straně. Pohoří přerušené údolím Petříkovského potoka pokračuje dál česko-polským hraničním hřebenem až k Vraním horám. Málo navštěvovaný hraniční hřeben je zajímavý přes dvacet metrů vysokými pískovcovými stěnami, orientovanými do našeho vnitrozemí. Na jednom skalním útvaru, v nadmořské výšce 600 metrů, se nachází Krausova vyhlídka. Z ní se naskýtají výhledy v zorném úhlu od jihovýchodu po západ na část Jestřebích hor a Trutnovska.

V roce 2012 se vyhlídka stala bezpečnější, když získala nové nerezové zábradlí. V tomto roce byl u vyhlídky postavený také dřevěný altán pro odpočinek turistů, případně pro jejich uschování před nepříznivým počasím. Nechybí zde ani informační tabule.

Kdo se chce pokochat pohledy z vyhlídky, musí počítat s trochou fyzické námahy. Výstup na vyhlídku z Petříkovic po žluté turistické značce představuje zdolání 180 výškových metrů. Na vyhlídku se dá přijít také po žluté značce z druhé strany od Bernartic přes Janský vrch (697 m n. m.). Nabízí se ještě třetí možnost, a to vystoupat na hřeben po zeleném značení z polského Okrzesyna. Nahlédnutím na www.mapy.cz však zjišťuji, že toto značení v nich není zakreslené.

Přibližně 350 metrů od Krausovy vyhlídky, severozápadním směrem po hřebeni, se nachází zmíněný Janský vrch, nejvyšší místo na hřebenu. Pod ním u stezky, přibližně 200 metrů od vyhlídky, příroda nebo člověk vyhloubil ve skále deset metrů dlouhou chodbu zvanou Medvědí doupě. Více informací o doupěti, včetně fotografií, naleznete po klidnutí zde.

Bechyně - trochu historie

27. listopad 2015 - 0:00

Bechně je dnes menší městečko s 5300 obyvateli, má však dlouhou minulost. Dle pověsti ho založila kněžna Libiše, která ho věnovala své kněžce Bohyni, z toho název Bechyně. Archeologické nálezy dosvědčují, že zdejší prostor byl osídlen již před tři a půl tisíce lety na sklonku starší doby bronzové. Slované zde založili hradiště, spravující rozsáhlou oblast zvanou „provincia Bechin“. Na vysokém skalním ostrohu nad soutokem říčky Smutné s Lužnicí byl založen Přemyslem Otakarem II gotický hrad, který byl později přestavěn na renezanční zámek.  Samozřejmě zde také působila církevní správa. Bylo zde arcijáhenství, stál zde románský kostel sv. Jiří, areál minoritského kláštera. V husitských dobách bylo vše výrazně poničeno. Hrad i celé panství patřilo mnoha rodům. Byli zde Šternberkové, Bechyňové z Lažan, Petr Vok roku 1570 učinil z Bechyně své hlavní sídlo a přenesl sem svůj dvůr. Na nově upraveném zámku r. 1580 měl svatbu s mladičkou Kateřinou z Ludanic.

Roku 1715 přešel zámek na rod Paarů. V roce 1948 byl veškerý jejich majetek znárodněn, avšak v restitucích jim byl majetek, polnosti, lesy, rybníky a nemovitosti opět vrácen. V současné době patří tento majetek firmě Panství Bechyně SE/ Herrschaft se sídlem ve Vaduz (Lichtenštejnsko). Majetek Panství Bechyně SE/ Herrschaft Bechyne SE, obnáší 4982 hektarů vlastních lesních pozemků, 500 hektarů lesů pronajatých od okolních obcí, 282 hektarů rybníků, areál Bechyňského zámku a další nemovitosti. Tato společnost zámek v roce 2002 zpřístupnila veřejnosti.

V zámku je v letním období prohlídková trasa „Život Petra Voka na zámku v Bechyni“. Předvádí se tvorba rožmberských umělců a řemeslníků v období české renezance. Pozoruhodný je svatební sál Petra Voka s rozsáhlými unikátními nástěnnými malbami. V další části zámku, bývalém pivovaru je Alšova jihočeská galerie s muzeem keramiky, kde se v sezoně konají výstavy předních českých sochařů..

Východně od náměstí na skále nad Lužnicí stojí Františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Obsahuje největší soubor sklípkových kleneb u nás. Dnes patří opět františkánskému řádu. Sídlí v něm ZUŠ Václava Pichla. Součástí areálu je klášterní zahrada s krásným výhledem na bechyňský most.

Thermal Pasohlávky – obří lázně

27. listopad 2015 - 0:00

Už na konci roku 2018 v Pasohlávkách u  Mušovského jezera (Nové Mlýny I) vzniknou obří lázně středoevropského rozměru. Projekt má čínské investory a přislíbenou spolupráci Jihomoravského kraje.
V této oblasti by mělo být až 12 lázeňských objektů, napojených na místní termální vrty. Po úplném dokončení lázně nabídnou své služby zhruba dvěma tisícům hostů a vedle tradiční lázeňské péče budou poskytovat i prvky tradiční čínské medicíny.
Na ploše asi 100 hektarů má na severním břehu Mušovské vodní nádrže v katastrálním území Pasohlávky a Mušov vyrůst lázeňská a rekreační zóna s přibližným limitem celého území 15 000 rekreovaných osob.

Údaje budou postupně aktualizovány podle vývoje výstavby.

Poslední aktualizace: 27.11.2015

Poloha lázní: 48°53'49.614"N, 16°33'27.711"E

Jáchymovské mlýnky

26. listopad 2015 - 0:00

Údolí mlýnků - zajímavost, která zaujme hlavně děti ale i dospělé.Historie mlýnků je popsána poblíž místa - potůčku na kterém naleznete mnoho desítek vodních mlýnků

Neomezená vyhlídka nad Ferdinandovem

26. listopad 2015 - 0:00

V názvu není překlep. Vyhlídka je sice omezena půlkruhovou výhledovou výsečí, ale není ohraničena konkrétním místem, jakým může být třeba ochoz rozhledny. Najdeme ji nad zaniklou osadou Ferdinandov, ze které se do dnešních časů zachovaly jen dvě rekreačně využívané chalupy a kaple. Právě nad touto pěknou sakrální stavbičkou se směrem k jihu vypíná strmější travnatý svah, který protíná pěšina, vedoucí k jedné blízké skále. Stačí ujít jen několik desítek metrů a panoráma okolní, neskutečně krásné krajiny, najednou "povyroste": panoramatický rozhled nabídne pohled od Volyně přes Smrčník a Kamenný vrch (součást Hraběšické hornatiny) na začátek hlavního hřebene Hrubého Jeseníku se Ztracenými kameny až po Velkou Máj. Dramatické kulisy hřebenů pod nimi, které se nacházejí blíž našim zrakům, patří Rabštejnu a protějšímu Maliníku s Mazanci. Doporučuji navštívit pahrbek s osamělým stromem, který se nachází jen 50 m od kaple, neboť odtud se nám otevře pohled i hluboko do údolí Oskavy. A to moře vršků, vyplňující celý obzor nalevo, patří kopcům Šumperska a Zábřežska. Toto všechno se před námi rozkládá ve směru od jihovýchodu po severovýchod. Na východě je výhled omezen okolními stoupajícími plochami pastvin,na té vzdálenější se u lesa ukrývá známá kamenná Sfinga. Směrem k jihu se rozprostírá pastvina, po které stoupáme. A pokud tak budeme činit i nadále, čím výš budeme, bude za našimi zády krajina otevřenější, přehlednější a... nádhernější. Na horizontu pak narazíme na pohodlnou polní cestu, která spojuje Ferdinandov s blízkým Dobřečovem.

Hrabišín – kaple sv. Rozálie

26. listopad 2015 - 0:00

Hrabišín je poměrně rozlehlou obcí na Šumpersku, ve které žije přibližně 850 obyvatel. Jistá zajímavost této vesnice spočívá v tom, že bychom zde marně hledali kostel. Různých kaplí a drobných památek je přitom v obci habaděj. Tuto skutečnost můžeme s jistotou přisuzovat faktu, že současný Hrabišín vlastně vznikl až v polovině 20. století spojením čtyř historických obcí, a to Dolní Olešná, Horní Olešná, Loučky a Hrabišín. Tyto obce přitom postupně vznikaly již v na počátku II. poloviny 14. století. A je smutné, že o většině památek v Hrabišíně historické anály „taktně“ mlčí.

Například „hlavní a největší“ památkou někdejší Horní Olešné je pomenší kaple poblíž starého hřbitova, zasvěcená svaté Rosalii (nebo chcete-li Rozálii), což je sicilská světice, patronka Palerma a ochránkyně proti moru. Kaple vznikla zřejmě někdy na přelomu 18. a 19. století a v 90. letech minulého století ji opravil hrabišínský obecní úřad za pomoci místních občanů. Je přitom zajímavé, že v roce 2011 obec Hrabišín zveřejnila informaci, podle které tato samostatně stojící jednoduchá stavba se čtvercovou lodí, trojúhelníkovým štítem a věžičkou s lucernou, nemá majitele. A protože se tento vlastník ke svému majetku nepřihlásil na Obecním úřadě Hrabišín do 25. listopadu 2011, stala se kaple majetkem obce.

V blízkosti kaple nenajdeme jen zbytky starého hřbitova někdejší samostatné obce Horní Olešná, ale také několik dalších drobných památek.

Chodovice – kostel svatého Bartoloměje

25. listopad 2015 - 0:00

Chodovický kostel svatého Bartoloměje je viditelný již ze silnice I/ 35, v úseku mezi Hořicemi v Podkrkonoší a Ostroměří. Jeho světlá fasáda září do kraje a dotváří tak panorama Hořického chlumu.

Staré základy kostela pocházejí dle odhadů z 12. století. První písemné zmínky o kostele jsou však o dvě století mladší, tj. ze 14. století. Během staletí kostel prošel při svých přestavbách postupně podobou románskou, gotickou a renesanční. V 18. století získal konečné barokní vzezření. Vývoj jednotlivých slohů je možné vysledovat ve zdivu a v doplňcích. Poslední větší stavební úpravy proběhly v roce 1905, kdy byly instalovány věžní hodiny, provedena nová fasáda a interiér svatostánku se dočkal nové křížové cesty. Dále byl kostel obehnán secesním oplocením s hodnotnou bránou.

V 70. letech minulého století byla nově oplechovaná věž. K dalším nezbytným opravám ale už nedošlo. V roce 1998 byl chátrající kostel uzavřen z havarijních důvodů. V roce 2001 se „Sdružení pro záchranu kostela sv. Bartoloměje v Chodovicích“ ujalo záchrany nejcennější památky v obci. Začalo shánět dotace a shromažďovat potřebné finanční prostředky od státu, kraje a nadací. Velkou finanční injekcí byla dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci komplexní revitalizace veřejných prostranství a budov obce Holovousy v letech 2009 - 2011. Díky sdruženým prostředkům dnes kostel pod Hořickým chlumem stojí v plné své kráse a je vícestranně využíván pro svatby, pohřby, koncerty, výstavy… Kostel je majetkem obce Holovousy.

U vstupu do kostela, na jeho vnitřních stěnách a v podlaze se dochovalo několik náhrobků. Nejcennějšími jsou renesanční náhrobky Karlíků z Nežetic. V kostele, v oratoři, je k vidění také náhrobní deska z černého mramoru zde pohřbeného Františka Josefa Leveneura, svého času majitele holovouského panství. Na desce jsou vytesané jeho tituly a zásluhy, včetně řádu Marie Terezie. Další pozoruhodností kostela je ve věži dochovaný zvon z roku 1444.

Ke vzniku kostela svatého Bartoloměje se váže následující pověst. Dobrovický pán z Liby se vydal do chlumeckého lesa ulovit kance. Divočáka však pouze postřelil, a ten ho smrtelně zranil. Na místě tragické události byla postavená kaplička svatého Bartoloměje, která byla později přestavěná na kostel.

Svatý Bartoloměj byl jedním z dvanácti Ježíšových apoštolů. Jeho vlastní jméno bylo Nathanael, pocházel z galilejského města Kána ležícího severně od Nazaretu. Bartoloměj vyrůstal v kultivované prostředí a získal vzdělání.

Podle legendy Bartoloměj působil v královské rodině šírvánšáhů. Nabídnul se arménskému králi Polimeusovi, že uzdraví jeho chorobně posedlou a zuřivou dceru. Ovšem pod jednou podmínkou, že král po uzdravení dcery přijme křesťanskou víru. Bartoloměj se nad královou dcerou pomodlil, a ta se zázrakem uzdravila. Král Polimeus s celým svým dvorem a obyvateli dvanácti měst začali věřit v Ježíše Krista. Bartoloměj svým skutkem popudil pohanské kněze, kteří na něj poštvali králova bratra Astyagese. Ten Bartoloměje zajal, uvěznil a odsoudil k perskému trestu smrti. Bartoloměj byl nejprve stažen ze své kůže a posléze ukřižován hlavou dolů. Svatý Bartoloměj je patronem Plzně, koželuhů, řezníků, pekařů, ochraňuje proti nervovým chorobám, třesu a kožním chorobám.

Kostel byl při naší návštěvě uzavřený. Proto fotografie interiéru nepřidávám. Snad někdy příště.

 

Děkanství České Budějovice

25. listopad 2015 - 0:00

Již ve středověku stávala na tomto místě fara, ke které přináleželo hospodářské zázemí. V roce 1764 proběhla rozsáhlejší přestavba objektu, kdy byly připraveny vlastní byty i pro oltářníky a kaplany. Část jižního křídla, která přiléhala těsně k černé věží, byla odstraněna roce 1878. Celý areál směrem do Kněžské ulice uzavírala městská škola přestavěná v první polovině 19. století do klasicistní podoby.

Vysoký kámen

25. listopad 2015 - 0:00

Zalesněný kuželovitý kopec se skalnatým vrcholem v Ústeckém středohoří, 3 km jihovýchodně od zříceniny hradu Blansko.

Těsně pod vrcholem na severovýchodním prudkém svahu je 11 metrů vysoká Holá stěna. Ta bývá cílem horolezců.

Z hrany Holé stěny je výhled do nádherného údolí Lužeckého potoka.

Okolo vrchu vede zeleně značená cesta ze zříceniny hradu Blansko do Neštědic. Z ní odbočuje málo používaná lesní cesta, která vede až na vrchol.

Třeboň - lázně

25. listopad 2015 - 0:00

Třeboň je ve středu chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Je nerozlučně spojeno s rybníkářstvím a Rožmberky. Kromě toho je i známým lázeňským městem. V r. 1960 získala Třeboň statut lázeňského města.  K léčebným účelům se využívají léčebné účinky zdejší sirnoželezité rašeliny. Jsou zde dva lázeňské areály. Starší se nazývají Bertiny lázně, nové jsou lázně Aurora. Každý areál má při sobě příjemný lázeňský park pro relaxaci i procházky pacientů.

První lázně, zvané Bertiny, byly založeny již v roce 1883. První zařízení zde totiž  postavil místní učitel Václav Hucek pro svou nemocnou dceru Bertu. Lázně se využívají pro léčení poruch pohybového aparátu, revmatických chorob, poúrazových a pooperačních stavů a celkovou rekondici těla i mysli. Lázně leží prakticky vedle centra města, kousek od Hradecké brány. Od města je odděluje Zlatá stoka, kolem které vede pohodlná cesta podél bývalých městských hradeb. Lázně jsou tvořeny několika budovami s parkem, kterým se klikatí kanál Zlaté stoky. 

Výrazně větší jsou lázně Aurora. Ty mají 564 lůžek. Lázně byly po téměř dvacetiletém budování otevřeny až v roce 1975. Zaměření je podobné, jako mají Bertiny lázně.

Lázně Aurora leží zhruba 1 km od centra na druhé straně města. K těmto lázním přiléhá velký park v anglickém stylu, který přiléhá k rybníku Svět. Park je skutečně rozsáhlý a přimyká se prakticky až k parku u třeboňského zámku.

K lázním Aurora se dá jet autem, nebo jít procházkou přes město a menší sídliště. Pokud se jde z centra města, je dobré využít cestou některou z mnoha restaurací, kde se dá příjemně posedět a pojíst. V areálu Aurora jsem viděl již pouze restauraci pro ubytované. Celé lázně Aurora tvoří jeden dlouhý celek budov ubytování, léčebných a reprezentativních prostor i krytého bazénu. Objektem se však dá projít od horního hlavního vchodu na druhou stranu do parku až k rybníku Svět.

Novou architektonickou dominantou lázní je monolitické železobetonové požární schodiště s prosklenou šachtou vyhlídkového výtahu, který jede až do výšky 24,85 m. Z vyhlídkového výtahu, stejně jako ze tří nejvyšších teras je nádherný výhled na okolní parky a rybník Svět.

Šumperk – Sova

25. listopad 2015 - 0:00

Že někdy drobná umělecká díla jsou mezi prostým lidem oblíbenější než gigantické výtvory skvěle dokazuje relativně nenápadná, ovšem dobře umístěná socha sovy v sadech 1. máje v Šumperku. Před budovou zdejšího Vlastivědného muzea již více než 50 let pozoruje děj kolem soška akademického sochaře Rudolfa Chorého. Dílo vzniklo v roce 1958 a je to jedna z jeho prvních realizací po studiích. Dá se říci, že ještě hledal svůj rukopis, který nakonec se ustálil ve formě organických linií a přírodních vzorů.

Socha je umístěna v kruhovém bazénu kašny z počátku 20. století. Původně se v kašně nacházela socha Lédy a labutě (zřejmě podobná se dá najít v Sobotíně u zámku). Od r. 1955 byla na kašně k vidění socha draka japonského sochaře Suzuki Macajošiho. Ta je dnes ve sbírkách Náprstkova muzea.

Samotná sova je nejspíš výr velký (Bubo bubo). Výr patří k největším létajícím ptákům, rozpětí křídel dosahuje 160–188 cm, hmotnost se pohybuje od 1500–2800 g (samci), samice až 4200 g. Sova je považována za symbol vědění a moudrosti, je oblíbeným ptákem bohyně Pallas Athény, tedy řecké bohyně moudrosti. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že moudrost u sov je jen přetvářkou, ve skutečnosti je prý dosti blbá. Ačkoliv dravci už jen k charakteru své obživy nějakou byť drobnou inteligenci musí vykazovat.

Dravčí charakter ptáka naznačuje i kořist, kterou drží ve svých pařátech. Ta není tak zcela rozpznatelná, ale nejspíš jde o nějakou kachnu, na husu je dosti malá.

Kašna i socha prošla v posledních letech několikerou opravou, v současnosti je na podstavci k vidění vlastně jen kopie původní sovy, která byl již značně poničená.

O oblibě místa hovoří i způsob, jak si sjednávají šumperané schůzky. Má-li to být někde na kraji pěší zóny, prostě se řekne „sejdeme se u Sovy“.

Stránky

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

           HAMÉTuristické známkyBoCo

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinuČeské dráhy a.s.Author - evropská značka jízdních kolČeská spořitelna a.s.

         Partnerské spolky

           Asociace A-TOMKST - Klub slovenských turistůPTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze OEAV - Oesterreichischer AlpenvereinOesterreichischer TouristenklubFichtelgebirgsverein e.V.Česká asociace Sport pro všechnyFolklorní sdružení České republikySokolJunák – svaz skautů a skautek ČR

Partnerské instituce, organizace a firmy

Český olympijský výborMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČRMinisterstvo životního prostředí ČRMinisterstvo pro místní rozvoj ČRCzech TourismKonto Bariérykudyznudy.cz - tipy na výletLabská stezkaCzeCot - turistický portál České republikyMinisterstvo kultury ČRNárodní památkový úřadMinisterstvo práce a sociálních věcí ČRMinisterstvo zemědělství ČRNárodní zemědělské muzeumTuristické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis TuristaPraha - Kulturní kalendář 366 dníKAPesní KATalogy volného času KAP-KAPortál DŘEVO a STAVBYČasopis MŮŽEŠ