Jste zde

Domů » Agregátor zdrojů » Zdroje

Turistické cíle

Turistické cíle
Katalog turistických míst a cílů
Aktualizace: 2 hodiny 20 min zpět

Vodopády Merty

1 hodina 28 min zpět

Pomineme-li Hučivou Desnou, která po soutoku s Divokou Desnou vytváří samotnou Desnou bez přídomku (Divoká je považována za hlavní tok), je Merta největším přítokem Desné. Do Desné se vlévá na jejím 17. ř.km. U Petrova (nad Desnou).

Protože její pramenná oblast se nachází ve značné nadmořské výšce (přes 1200 m mezi Velkou a Malou Jezernou), musí překonat k soutoku poměrně slušný výškový rozdíl. To se logicky projevuje v prvních metrech (kilometrech) toku. A protože v Hrubém Jeseníku jsou svahy občas dosti prudké, dají se i na Mertě očekávat nějaké vodopády a kaskády.

Po zhruba kilometru sbírání potůčku na relativně rovinatém temeni hor se říčka začíná prudčeji svažovat do údolí. Zhruba tam, kde tok překonává lesní cestu k Františkově myslivně už potůček přechází v pravou horskou bystřinu a právě pod zmíněnou cestou najdeme z vodopádového hlediska asi nejzajímavější úsek.

Bystrý pozorovatel objeví v serpentině pěšinku, která vede po pravém břehu prudce do údolí. Jednodušší a pro většinu zájemců i častější je ale přístup z opačné strany, tedy zespoda. Po lesní asfaltce s Vernířovic na Branku se poměrně snadno dostane k serpentině s mostem přes Mertu. Zespoda je pěšina daleko patrnější (při pohledu na levé straně potoka). První kaskádky jsou k vidění již asi po 150 m, většina dalších stupňů dosahuje výšek 1–2 m, některé jsou spíše skluzavky než pravé vodopády. Asi po kilometru šplhání je k vidění největší vodopád, údajně 4 m vysoký (mě se zdál tak kolem 3 m).

Druhý smírčí kříž v Údlicích.

1. prosinec 2016 - 0:00

Smírčí kříž původně stával u křižovatky cest v obci.  Při rozšiřování silnice byl kříž povalen a zasypán. Kříž byl nalezen v roce 1996. V roce 1998 byl postaven u domu č.p. 125, poblíž původního místa.

Smírčí kříž je 60 cm vysoký, má pouze jedno rameno a na vrcholu kříže je malý ďůlek. V centrálním registru smírčích křížů je veden pod číslem 1019.

V minulosti byl údajně poničen pasákem, který pak byl za tento čin městskou radou odsouzen ke ztrátě pravé ruky.

 

Turistická známka č. 2363 - Kostel Panny Marie Sněžné Velké Karlovice

1. prosinec 2016 - 0:00
Římskokatolický kostel ve Velkých Karlovicích byl postaven v roce 1754 a je zasvěcen Panně Marii Sněžné. Má půdorys řeckého kříže, stavba je sroubena ze dřeva, a proto byla ramena kříže zakončena diagonálně. http://velkekarlovice.cz/zajimavosti-karlovsky-kostel

Turistická známka č. 2362 - ZOO Plasy

1. prosinec 2016 - 0:00
V Zoologické zahradě v Plasích u Plzně se chová v současné době 55 druhů zvířat. Velkou raritou je kolekce tří druhů zvířat v bílé formě, kterou má tato ZOO pohromadě. Konkrétně se jedná o bílou formu klokana bennettova, tygra indického a lva pustinného. http://zooplasy.wgz.cz/

Turistická známka č. 2360 - Město Dubňany

1. prosinec 2016 - 0:00
Dubňany leží 8 km severně od Hodonína. První zmínka o Dubňanech pochází z roku 1349. Městem se Dubňany staly v roce 1965. V Kulturním a informačním centru města je stálá expozice o historii hornictví a sklářství. Expozice je připomínkou nejen pro součastnou, ale i pro budoucí generaci o životním stylu těžké a nebezpečné práci horníků a sklářů. Součástí expozice je i Slovácká jizba, která vznikla z iniciativy místních folklórních nadšenců. http://kicdubnany.websnadno.cz/Expozice.html

Praha (Staré Město) – románské podzemí domu U Černého hada

1. prosinec 2016 - 0:00

Naše hlavní město nabízí svým návštěvníkům neuvěřitelné množství pozoruhodných historických památek, a možná právě proto mnohé z nás vždy nejvíce potěší nějaká ta pamětihodnost hodně zajímavá a současně – pokud možno – co nejméně známá. A pokud se jedná o záležitost pamatující doby hodně dávno minulé, je radost nadšeného „objevitele“ a ctitele památek o to větší. Prohlídku části románského podzemí v historickém centru Starého Města Pražského plánoval autor tohoto článku pěkných pár let, ale až teď se konečně může o svou radost podělit také s čtenáři Turistiky. 

Staroměstský dům U Černého hada se nachází v Husově ulici (č.156/21), původně se jmenoval U Klíčů a ještě nedávno zde sídlilo České muzeum výtvarného umění (dříve Středočeské galerie). V jeho suterénních prostorách se až do současnosti dochovalo spodní podlaží někdejšího románského domu. To je tvořeno dvojicí místností: přičemž ta větší je zaklenuta čtyřmi poli křížové klenby, sklenuté na středový sloup. Krásně vytržená stránka z učebnice architektury i dějin umění. Druhá místnost je menší a původně byla zřejmě chodbou. Až po zazdění původního vstupu do domu a následného proražení nového se stala samostatnou místností.

Vedle uvedené dvojice místností se nachází ještě třetí, která je mladším – a již gotickým - sklepením. Krom toho, že se jedná o místo poutavě pozoruhodné až magické, nabízí nám také možnost srovnání původní výškové úrovně Husovy ulice s tou současnou. A za pozornost jistě stojí i celá trojice rekonstruovaných měšťanských domů v Husově ulici, tedy goticko-renesanční dvojdům, jehož je dům U Černého hada nejstarší součástí, i nárožní dům U Zlaté slámy.

V současné době jsou tyto prostory rovněž úžasnou ukázkou možnosti vkusného propojení dávné minulosti se žhavou současností. Dnešní pražská Pop Art Gallery je totiž sídlem originální instituce nazvané Apple Museum. V době vzniku tohoto článku (duben 2016 - a potom jsem na něj tak nějak zapomněl) zde byla k vidění unikátní výstava, představující nejkomplexnější světovou sbírku počítačů společností Apple, Pixar a Next z let 1976 až 2012.

Zvonice v Dolních Datyních

30. listopad 2016 - 0:00

Zvonice v Dolních Datyních

28.10.2016

památný objekt v místní části Havířova-Dolních Datyních

 V r.1896 postavili místní dřevěnou zvonici, která byla vysvěcena evangelickým farářem. Zvony ze zvonice byly postupně použity pro válečné účely v obou světových válkách. Nyní ji zdobí ,,Zvon míru" z r.1948. 

 Zvonice byla opravována r.1946 a 1996, r.2007 byla opatřena hliníkových plechem.

 Kdysi bylo zvykem zvonit ráno, v poledne a večer. Nyní se zvon ozývá při úmrtí občana. Nechť tento památný zvyk zůstane v naší obci zachován. 

čerpáno z info tabule

Odpočivné kameny v Údlicích.

29. listopad 2016 - 0:00

Odpočivné kameny jsou kamenná oboustranná sedátka s horní plochou umožňující podepření krosny nebo nůše. Stávaly u kupeckých cest a poutních cest. Sloužily k odpočinku unavených pocestných. Ve své době také sloužily jako orientační bod v krajině. Jsou na nich vytesány letopočty zhotovení a tak jsou také přiřazovány ke kamenným křížům.

V Údlicích jsou dva odpočivné kameny. První je u kostela Povýšení sv. kříže, kam byly přemístěny památky z okolních obcí zaniklých v důsledku těžby uhlí. Je na něm vytesaný letopočet 1587.

Druhý odpočivný kámen je u barokního sousoší sv. Jana a Pavla, vlevo u silnice vedoucí z Údlic do Chomutova. Kámen je po sedátka ponořený do terénu a tak je snadno přehlédnutelný. Je na něm vytesaný letopočet 1612.

České Budějovice - Říhovo sanatorium

29. listopad 2016 - 0:00

Nárožní budovu postavil roku 1914 českobudějovický stavitel Johann Stepan podle vlastního projektu. Patřila MUDr Jindřichu Říhovi, který zde zřídil sanatorium. Před tím, než si v Českých Budějovicích zřídil vlastní sanatorium, působil MUDr. Říha ve škole pro porodní asistentky a v zemské porodnici v Brně. Rovněž byl lékařem v tabákové firmě. Známé Říhovo sanatorium mělo dva operační sály, ústav pro rodičky, zařízení pro léčení vnitřních nemocí. Sanatorium, známé pod jménem Říhárna, zaručovalo volnou volbu operatéra i ošetřujícího lékaře. Na přání přebíral operace a ošetřování gynekologických a porodnických případů i majitel sanatoria MUDr. Jindřich Říha. Zdravotnickým účelům sloužil objekt i po druhé světové válce. Od roku 1952 zde např. sídlila krajská poliklinika či oddělení sportovního lékařství.

Smírčí kříž Všehrdy.

29. listopad 2016 - 0:00

Smírčí kříž stojí uprostřed obce v malém parčíku u autobusové zastávky, nedaleko od brány věznice.

Kříž je necelý metr vysoký a má jedno rameno kratší. V centrálním registru smírčích křížů má číslo 0313.

Film Legends Museum Poděbrady

29. listopad 2016 - 0:00

V srdci historického lázeňského města Poděbrady otevírá své brány Film Legends Muzeum, jedinečný projekt svého druhu v Evropě. Zveme Vás na prohlídku soch, figurek a replik, jejichž úroveň detailů Vám vezme dech. V muzeu je připravena expozice více než 600 exponátů různých velikostí, sběratelský obchod se suvenýry Statue Collectibles, občerstvení v jedinečném světě těch nejslavnějších filmových, komiksových a pohádkových hrdinů, které všichni tolik milujeme. www.filmlegendsmuseum.cz

 

Židovský hřbitov v Hořenci.

29. listopad 2016 - 0:00

V lese asi 1 km jihovýchodně od obce Hořenec stával židovský hřbitov. První zmínky o něm jsou z první poloviny 19. století.

Hřbitov byl zničen němci během II. světové války. Na jaře 1945 zde v hromadném hrobě byly pohřbeny oběti pochodu smrti a po válce zde byl postaven památník.

Do dnešní doby se vedle památníku dochovaly jen tři torza náhrobků a zbytky základů obvodové zdi, která hřbitov ohraničovala.

Little&Cool

29. listopad 2016 - 0:00

Při výstupu z metra nemůžete zabloudit, uděláte 20 kroků vpřed a zaujme Vás hravý nápis dětského obchůdku, po vstupu do obchůdku Vás přivítá velice příjemná prodavačka, která Vašim ratolestem hned nabídne pastelky či místo v dětském koutku a vy mžete v klidu vybírat potřebné.

V obchůdku naleznete od klasického dětského oblečení - v zábavném provedení pro dětičky, po těhotenské oblečení či různé "vychytávky" pro tvoření a hraní.

Obchod je klidný a prostorný - v klidu můžete vjet s kočárkem a nebudete vrážet do stojanů :-)

Prostor pro přebalení miminek - jak říká paní majitelka "se vždy nalezne" - buďto ve zkušebních kabinkách - kde je možnost v soukromí a pohodlí nakojit, nebo třeba na sedačkách u dětského koutku.

e-shop


Je přehledně čelněn podle potřebné velikosti či zaměření na kluky či holčičky.

Jak mi paní majitelka potvrdila (i dle mých vlastních zkušeností) je doba dodání zboží v rozmezí 3-5 dní.

Zboží je opravdu totožné s fotkami - není nikterak přibarveno, retušováno ...

Velice rádi tento e-shop i obchůdek doporučuji všem maminkám a vlastně všem, kteří chtějí kvalitní zboží s jistotou dodání ...

Adresa:
Archeologická 24
15500 Praha

Telefon: +420 606 614 182

SEDMÉ NEBE

29. listopad 2016 - 0:00

S velikou radostí Vám představuji tento e-shop, který má i vlastní kamenný obchod s hračkami, potřebami pro maminky a miminka, oblečením na děti, vlastní pordukty z vlastní handmade dílny a také secondhand z anglie. Zde si vlastně KAŽDÝ příjde na své.

Kamenný obchod je rozčleněn na děské potřeby (lahvičky, dudlíky, autosedačky, kočárky...), dětské oblečení a zvlášť bazárek. 

Přímo před obchodem je veliké parkoviště, takže přístup je ideální, samotný vstup do obchodu je bezbarierový. I když je obchod doslova plný zboží, v pohodě projedete s kočárkem.

Děti se zde mohou zabavit v dětském koutku a vy můžete v klidu vybírat vše co potřebujete, milý a ochotný personál Vám s radostí poradí a pomůže s výběrem dle vlastního přání.

E-shop je v základu členěn na potřeby pro děti, maminky, bazárek a handmade, poté si již můžete určit detailnější zaměření Vašeho výběru.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit rychlost dodání 3-5dní. Produkty z fotek v e-shopu jsou totožné s reálnou verzí - vzhled, barvy, tvary...

Produkty nabízené jako HANDMADE - jsou kvalitně šité z kvalitních materiálů, velice příjemných a krásně barevných. 

Neváhejte a udělejte radost sobě, svým dětem či známým

Adresa:
Rooseveltova 1014
35735 Chodov u Karlových Varů

Telefon: 602 280 125

Malá Morávka – Poslední večeře

28. listopad 2016 - 0:00

Slavnou nástěnnou malbu renesančního génia Leonarda da Vinciho, nacházející se v milánském kostele Santa Maria delle Grazie, zná – alespoň z doslechu – snad úplně každý. Patent na rozum a originalitu však neměl pouze tento, jistě osvícený, renesanční umělec a vynálezce, ale našli ho i na Bruntálsku. Konkrétně v kostele Největější Trojice v obci Malá Morávka. Již z úvodních řádků je tedy zřejmé, že tento nedlouhý příspěvek nemá být pozvánkou na nějaký hodokvas fyzický, ale upozorněním na zajímavou a originální atrakci z oblasti spíše duchovní.

A o co že vlastně jde? Kostel Největější Trojice v Malé Morávce můžeme – s jistou nadsázkou a díky iniciativě pár nadšenců – označit za takovou malou naučnou stezku. A pokud budete mít možnost (jako autor tohoto článku) si kostel pořádně „prolézt“, uvidíte věci nevídané … např. právě onu Poslední večeři. Nejprve však musíte vystoupat „pár“ schodů, vedoucích do podkroví chrámu. A tam to najednou je.

Mnozí si možná řeknou, že je to jen taková hloupost. Ano, možná je. Ale někdo ten nízký stolek se svícnem a pětilitrovky od okurek se svíčkami musel vymyslet a následně nainstalovat. A on to ve finále vůbec nebyl špatný nápad. Dokonce by se dalo říct, že tato Poslední večeře má nejen myšlenku, ale i svou zvláštní, lehce mysteriózní, atmosféru …

Chalupa Písek

28. listopad 2016 - 0:00
Ubytování, adresa: Písek 17, Líšťany
Telefon: +420739453452,+420257323696, e-mail: milada.kafkova@seznam.cz
Kapacita: 8 míst

Možnost ubytování na jednu noc, Nabídka energeticky vydatných snídaní s minimem tuků, Možnost vyprání a usušení oblečení a výstroje, Uzamykatelná místnost/boxy pro bezplatné uschování jízdních kol, Poskytnutí základního nářadí pro jednoduché opravy kol, Možnost umytí kola, základní vybavení pro mytí kola, Lékárnička, Informační tabule Cyklisté vítáni, Smlouva o certifikaci, Nabídka doporučených jednodenních výletů na kole v okolí, Rezervační servis pro zajištění dalšího ubytování, které poskytuje služby pro cyklisty, Přístup na internet, Cizojazyčné informační materiály, Možnost dobíjení elektrokol

Hodnocení: Chalupa se nachází v obci Písek u Líšťan v okrese Plzeň-sever.

Kameňácká myslivna

28. listopad 2016 - 0:00
Stravování, adresa: Moravany 307
Telefon: +420515557800, e-mail: restaurace@kamenackamyslivna.cz
Kapacita: 56 míst

Přizpůsobení nabídky nápojů potřebám cyklistů, v nabídce alespoň jeden osvěžující "cyklonápoj", ovocné nebo bylinkové čaje, V nabídce alespoň jedno teplé a jedno vegetariánské nesmažené jídlo během celé provozní doby. Nabídka musí obsahovat jídlo s malým obsahem tuků (např. pokrmy z celozrnných těstovin, zeleniny, ovoce), Kvalitní, pokud možno zastřešené, odstavné místo pro kola a zavazadla v dohledu hosta nebo uzamykatelná místnost/boxy pro bezplatné uschování kol a zavazadel, Poskytnutí základního nářadí pro jednoduché opravy kol, Lékárnička, Informační tabule Cyklisté vítáni, Smlouva o certifikaci, Možnost umytí kola, základní vybavení pro mytí kola, Poskytnutí základních náhradních dílů pro kola, Prodej cyklistických a turistických map okolí, Nabídka doporučených jednodenních výletů na kole v okolí, Seznam ubytovacích možností v regionu, které jsou vhodné pro cyklisty

Hodnocení: Provozujeme restauraci rodinného stylu.

Hotel FONTÁNA

28. listopad 2016 - 0:00
Ubytování, adresa: Hrdoňov - Kovářov 12
Telefon: +420737234578,+420380344111, e-mail: hotel.fontana@uamk.cz
Kapacita: 250 míst

Možnost ubytování na jednu noc, Nabídka energeticky vydatných snídaní s minimem tuků, Možnost vyprání a usušení oblečení a výstroje, Uzamykatelná místnost/boxy pro bezplatné uschování jízdních kol, Poskytnutí základního nářadí pro jednoduché opravy kol, Možnost umytí kola, základní vybavení pro mytí kola, Lékárnička, Informační tabule Cyklisté vítáni, Smlouva o certifikaci, Zajištění odvozu či přepravy zavazadel pro cyklisty, Zprostředkování výpůjčky kvalitních kol, Možnost zakoupení obědových balíčků, Poskytnutí základních náhradních dílů pro kola, Prodej cyklistických a turistických map okolí, Nabídka doporučených jednodenních výletů na kole v okolí, Seznam ubytovacích možností v regionu, které jsou vhodné pro cyklisty, Rezervační servis pro zajištění dalšího ubytování, které poskytuje služby pro cyklisty, Přístup na internet, Možnost dobíjení elektrokol

Hodnocení: Hotel FONTÁNA je hotelový komplex, který se nachází uprostřed překrásné šumavské přírody na břehu Lipenské přehrady.

Penzion Wizard´s club Lipno

28. listopad 2016 - 0:00
Ubytování, adresa: Černá v Pošumaví 15
Telefon: +420608533424, e-mail: wizards.club@centrum.cz
Kapacita: 28 míst

Možnost ubytování na jednu noc, Nabídka energeticky vydatných snídaní s minimem tuků, Možnost vyprání a usušení oblečení a výstroje, Uzamykatelná místnost/boxy pro bezplatné uschování jízdních kol, Poskytnutí základního nářadí pro jednoduché opravy kol, Možnost umytí kola, základní vybavení pro mytí kola, Lékárnička, Informační tabule Cyklisté vítáni, Smlouva o certifikaci, Zprostředkování výpůjčky kvalitních kol, Nabídka doporučených jednodenních výletů na kole v okolí, Seznam ubytovacích možností v regionu, které jsou vhodné pro cyklisty, Rezervační servis pro zajištění dalšího ubytování, které poskytuje služby pro cyklisty, Přístup na internet

Hodnocení: Rodinný penzion u Lipna v Černé v Pošumaví poskytující ubytování v pokojích s vlastním soc. zařízením, některé i s kuchyňskou linkou. Wizard Penzion Lipno disponuje kapacitou 28 lůžek ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích, umístěných na 2 podlažích.

Astronomický ústav Akademie věd Ondřejov.

27. listopad 2016 - 0:00

Jedná se o pozorovací pracoviště Astronomického ústavu Akademie věd ČR. V budově s největší kupolí je náš největší dalekohled o průměru hlavního zrcadla 2m. Objekt je veřejně přístupný, do budov pochopitelně pouze s průvodcem a to vždy každou sobotu, neděli nebo přes svátky se začátky prohlídek v 10, 13 a 16 hodin. Je zde mnoho zajímavého, historické budovy, stromy a keře s popisem o co se jedná, astronomické muzeum, meteorický radar a další radiotechnické zařízení, sluneční dalekohled, spektroskop, atd. Krásná, klidná krajina s pěknými výhledy. O kousek dál jsou i Hrusice, jakožto místo spojené s Josefem Ladou. 

Stránky

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card Fotolab

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor OEAV - Oesterreichischer Alpenverein Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny
          Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistické listy