Jste zde

Domů » Agregátor zdrojů » Zdroje

Turistické cíle

Turistické cíle
Katalog turistických míst a cílů
Aktualizace: 43 min 1 sek zpět

Krnov - nýtovaný most

13 hodin 19 min zpět

Jednou ze zajímavých ozdob moravskoslezského Krnova je železný nýtovaný most přes řeku Opavu. Most též zvaný Opavský leží zároveň na Opavské ulici, tedy na začátku výpadovky z centra města na stejnojmenné město. Dnes už tedy hlavní dopravě neslouží, doprava je odkloněna po vedlejším Říčním okruhu.

Asi 15 metrů dlouhý železný most je výrobkem železáren v Sobotíně, které patřily významným dopravním podnikatelům Kleinům. Železné sloupky u zábradlí prozrazují i dobu vzniku, v r. 1900, Zöptau je německé jméno Sobotína.

Krnov procházel v 19. století bouřlivým průmyslovým i stavebním rozvojem, který si vyžádal i nové dopravní stavby. K nim patří i zmíněný most. Momentálně slouží jen pěším a cyklistům, protože díky korozi je jeho konstrukce oslabená. Od srpna letošního roku (2014) se předpokládá oprava, která by měla konstrukci zesílit a zachovat tak tuto zajímavou památku do dalších let. Díky tomu budeme moci dál obdivovat střídmé secesní tvarosloví v podobě technické památky.

Úbyslavská studánka

21. červenec 2014 - 0:00

Pokud půjdete z Úbyslavi na Suchý vrch, projdete kolem této studánky.

Mozrovka

21. červenec 2014 - 0:00

Vydáte-li se ze Sušice  po silnici směrem na Záluží, můžete navštívit nad chatovou oblastí nově zbudovanou studánku.

Šikmá věž v Ludvíkově

21. červenec 2014 - 0:00

Kdo projíždí z Karlovy Studánka do Vrbna přes Ludvíkov (jinudy to skoro nejde), nemůže si nevšimnout poněkud nakloněné věžičky na místním kostele. Pozdně barokní kostel Navštívení Panny Marie z r. 1792 je vlastně nejstarší stavbou celé obce, samotný Ludvíkov vznikl relativně pozdě, až kolelm r. 1700 sem přišli první dřevaři, horníci a kovovýrobci. Řadu let v Ludvíkově fungovaly železárny. První dřevěná kaple vznikla kolem roku 1723, jak se osada zvětšovala přestala vyhovovat a došlo ke stavbě kamenného kostelíka. Kromě místních obyvatel se na financování stavby významně podílel i správce panského hamru Peter Dösner. Při stavbě byla do kupole věže umístěna listina s historií výstavby.

Jednolodní plochostropá stavba s předsunutou kvadratickou věží. Vstup je u jižní strany hlavní lodě, kostel je orientován k východu. Zákristie je umístěna za presbytářem. Venkovní omítka je jednoduchá bez výrazných ozdob.

Loď je vymalována ornamentální výmalbou z konce 19. století. Na kůru můžeme vidět varhany z r. 1874, jde o výrobek fy Rieger und Sohne z Jägerndorfu, tedy Krnova, opus č 7.

První zvon byl na kostel umístěn v r. 1806, v roce 1870 byl pořízeny dva další. Oltářní obraz znázorňuje výjev Navštívené Panny Marie. K další výzdobě patří obrazy sv. Jana Nepomuckého a sv. Aloise Gonzagy.

Jak vznikla šikmá věž se kupodivu v žádné literatuře neuvádí, možné by bylo vysvětlení, že se věž naklonila díky žalostnému stavu kostelíka v posledním období reálného socialismu. Ostatně v roce 2004 muselo být provedeno důkladné odvodnění okolí stavby, díky získaným dotacím provedená celková oprava v l. 2009-10. Mj. Obnovená původní břidlicová dlažba, výmalba, elektroinstalace, kúr, schodiště aj.

Druhá varianta vzniku naklonění předávaná ústním podání, praví, že šikmou ji postavil již poněkud ovíněný zedník a od počátku má tedy Ludvíkov tuto malou raritku.

Pomník amerických letců ve Slaném

21. červenec 2014 - 0:00
B-17G Popis události pádu Dne 2.března 1945 se vzneslo 1232 bombardéru od 8.letecké armády USAAF (Fortressy a Liberátory) doprovázených 774 doprovodnými stíhacími letouny (Mustangy a Thunderbolty). Měli kurz Německo, kde měli zničit několik závodu na pohonné hmoty. Na odpor vzlétlo asi 200 Německých letounu od IX. Fliegerkorpsu. Vzdušný boj se odehrával nad Saskem a několik střetů také nad Čechami. 1.Air Division se 450 letadly typu B17 spolu se 272 Mustangy (P-51) melo za cíl rafinerie v Bohlenu a Rositzu, tam odhodilo bomby pouze 129 strojů. Dalších 255 Fortressu dalo přednost dalšímu cíli, jímž byla Saská Kamenice. Při té příležitosti dopadlo i několik pum na Ústí nad Labem. Přílet nad České území byl zaznamenán v prostoru Duchcova kolem 10,19h. Většina Američanů měla prázdné pumovnice a nad českým územím měli učinit otočku na cestě k domovu. Obrátka svazu nastala mezi 10.40 a 11.00h západně od Prahy, přibližně v prostoru Kladna a Slaného. A právě zde napadlo svaz asi 15 FockeWulfu Fw 190A-9 a D-9 ze sestavy II/JG 301, kteří startovali ze základny Stendal kolem 10.15h. Němečtí piloti zaútočili téměř okamžitě. Ovšem stíhací Mustangy od 352.Fighter Group byli na místě a krvavě s nimi zúčtovali. Presto se jim podařil jeden sestřel. V 10.36 hodin se stal obětí bombardér B17-G výrobního císla 44-6573. Náležel do sestavy 603 Sqadrony 398.Bomber Group. Před dopadem se oddělila zadní část letounu z níž vyskočili dva členové z devítičlenné posádky, zadní a boční střelec. Zadní střelec přistál několik kilometru od trosek, mezi obcemi Olšany a Brandýsek. Při doskoku si však zlomil ruku o telegrafní sloup. Po zadržení místními četníky byl nejprve ošetřen tamějším lékařem a pak dopraven vojenskou sanitkou do lazaretu ve Slaném. Osud druhého střelce není znám a později byl prohlášen za mrtvého. Ostatní členové osádky bohužel zahynuli v troskách letadla.

Tyršovo koupaliště

20. červenec 2014 - 0:00

přírodním areál, skokanský můstek, tobogán, dětské hřiště, hřiště na plážový volejbal, menší hřiště na plážový fotbal nebo betonový stůl na ping-pong


Pramen svaté Eleonory

20. červenec 2014 - 0:00

Studánku můžete najít blízko řeky Lužnice. Pramen je radioaktivní.

Studánka pod hvězdou

20. červenec 2014 - 0:00

Studánka se silně mineralizovanou vodou se nachází hned vedle silnice.

Léčebný dům Prusík

20. červenec 2014 - 0:00

Léčebný dům Prusík se nachází vedle stejnojmenného minerálního pramene a kolem domu je příjemné prostředí lázeňského parku.

Bečovská botanická zahrada

20. červenec 2014 - 0:00

Bečovská botanická zahrada o rozloze 9 hektarů je původně jedna z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. Bečovská botanická zahrada je pro Vás otevřena celoročně od svítání do soumraku. Vstup do areálu bývalého Beaufortského alpina, Rybniční zahrady a volnočasového areálu je možný pouze vstupní brankou z ulice Tovární u výrobního areálu Elektro v.d.. Otevření branky zajišťuje ostraha objektu, kterou nejdete ve vrátnici  Elektro v.d. (vlevo od branky). V případě nepřítomnosti zaměstnance ostrahy prosíme počkejte.

Vísky (u Letovic) – betlémská galerie pod širým nebem

20. červenec 2014 - 0:00

Zatímco v našem regionu můžeme pravidelně obdivovat výtvory sochařů a řezbářů z oblíbených akcí nazvaných Dřevosochání nebo Andělské louky, tak ve Vískách na Blanensku se můžete podívat na Sochařský ateliér. U nás pod dláty a řetězy motorových pil vznikají nejrůznější postavy ze světa lidí, zvířat i mytologie, ve Vískách je podobný program mnohem monotematičtější. Tady totiž „roste“ betlém v životní velikosti. I materiál je trošku jiný – obvyklé dřevo zde nahradil pískovec. V loňském roce, kdy proběhl čtvrtý ročník této akce, se na vískovské louce objevil například sv. Josef, anděl a ovce s jehnětem. Většinou se jedná o práci mladých začínajících sochařů, kteří si zde mnohdy poprvé vyzkouší práci na velkých plastikách. Galerií je pak nejen louka nad kostelem, ale také vstupní část před hřbitovním areálem a vlastně i celá vesnice.

Když jsem si přečetl, jaká to je krásná akce, na které vrčí brusky a ťukají dláta, byl jsem na výsledky práce mladých umělců docela zvědavý. Vznikat zde měly postupně i postavy tří králů, pastýř se stádem oveček nebo celé jesličky, ale je zřejmé, že výběr témat musel být dříve daleko volnější (prý také byl, ale drahé pískovcové bloky donutily organizátory k direktivnímu výběru zaměření práce mladých sochařů), než je pouhá tvorba betlémských „figurek“. Všechny zdejší markantně vyspělé krasavice snad ani nemohly v známé „pohádce“ vystupovat a biblicky by se za ně Máří Magdaléna také asi neschovala. O Marušce ani nemluvě.

Kurátorkou ateliéru je akademická sochařka Ludmila Pecková-Severová, nejoblíbenějším pomocníkem flexy a vzorem pro sochu pejska irský vlkodav jednoho z umělců. Údajnou snahou sochařů bylo, aby jednotlivé plastiky ani nekopírovaly zdobné baroko, ani nepůsobily hypermoderně. Akce probíhá v měsíci srpnu a je volně přístupná. První ročník ateliéru byl prý ještě zaměřen na téma dožínky a koně a materiálem bylo pouze lipové dřevo. Poté již přišel na řadu hořický pískovec, který se lépe udržuje (ale jeden kvádr stojí přes třicet tisíc korun), a první část betléma. Tu doplnil cyklus čtyř ročních období (a jsme u Vivaldiho ...).

Mokrý rybník

20. červenec 2014 - 0:00

Pokud se vydáte ze Sedlice směrem na Čekanice, spatříte po pravé straně Mokrý rybník.

Hotel Koník v Karolince

20. červenec 2014 - 0:00

Nacházíte - li se v malebném městečku Karolince a chcete se ubytovat ? Navštivte zdejší Hotel Koník, kde vás ubytují v apartmánech. V hotelu lze využít ke stravování restauraci s venkovním posezením, bar, vinný sklípek, salonek pro pořádání večírků, firemních akcí, oslav, svatebních hostin. Na velkém krbu připravují přímo před vašimi zraky speciality, které zde můžete ochutnat.

Chráněná krajinná oblast Beskyd, v pohoří Javorníků a vsetínských vrchů je pěkným místem pro spoustu zajímavých výletů. Asi 500 metrů od hotelu se pro milovníky lyžování nachází Ski areál Karolinka, možnost koupání  najdete  ve zdejším přírodním jezeře, kde si lze i zarybařit, atd. Milovníci přírody zase uvítají řadu turistických tras i cyklotras, které mokou využít po celý rok, a tak se kochat krásnou přírodou Valašska.

Krnov - Flemmichova vila

20. červenec 2014 - 0:00

Moravskoslezské, přesněji Hornoslezské město Krnov je vcelku známé svou výstavností. Mimo šťastné polohy na samém okraji severních výběžků Nízkého Jeseníku (Brantické vrchoviny), u soutoku řek Opavy a Opavice pomohla zřejmě i uvážlivá rozhodnutí zakladatelů města, kteří udělili centru města poměrně velkorysou dispozici s velkým centrálním náměstí.

K dalšímu rozkvětu města pak dopomohl průmyslový boom zdejších továren, zejména textilních. Bohatí fabrikanti naštěstí investovali nejen do svých sídel, ale i do veřejných budov. Slávu textilních továren sice už dávno vzaly povodně z Opavy a konkurence z Asie, naštěstí z výstavných staveb se stále zachoval dostatek pozoruhodných objektů.

K jedním za takových patří neoklasicistní vila, kterou si nechal v r. 1914 postavit na dnešní Hlubčické ulici Theodor Flemmich, jeden z místních podnikatelů.  Autorem projektu byly architekt Otto Prutscher z Vídně. Žák architekta Josefa Hoffmanna byl v tomto případě šťastně ovlivněn svým učitelem (Astův a Primavesiho domy ve Vídni).

Patrová stavba téměř krychlová dispozice s výrazným trojúhelníkovým štítem. Průčelí členěno lesénami s kanelami. V patru figurální ozdoby. V zahradní části domu je dominantně předsunutá prosklená zimní zahrada. Součástí areálu vily je i provozní budova u vjezdu. Přízemí budovy sloužilo k reprezentačním účelům, v patře byly soukromé místnosti členů rodiny. Technické zázemí se skrývá v suterénu. Patra spojuje pozoruhodné dřevěné schodiště.

Dekorace v interiéru jsou z dílen firmy Wiener Wekstätte. Flemmichova rodina obývala vilu až do znárodnění, nějakou dobu zde bydlelo asi 8 rodin. V l. 1951–2003 sloužil objekt jako kojenecký ústav. Od r. 2003 je v majetku města s podmínku užívání k nekomerčním účelům. Od r. 2006 je tedy součástí Městského muzea, v l. 2010-11 prošla vila celkovou rekonstrukcí a je využívána ke kulturním, zejména výstavním účelům.

Olšany u Prostějova – smírčí kříž

19. červenec 2014 - 0:00

Smírčí kříže, dokumenty středověkého soudnictví a součást trestu za hrdelní zločin, se tyčí po celé naší zemi. Tyto němé kamenné svědky temné minulosti najdeme, pochopitelně, i na Prostějovsku. Je však zajímavé, že se jich zde dochovalo relativně málo. Možná proto, že tady byli všichni vždy relativně bohatí, a tak se raději věnovali dalšímu kupení majetku a neměli tudíž čas někoho podříznout nebo se nechat zastřelit kvůli tomu, že by lezli sousedovi za – nakonec většinou stejně nevzhlednou – manželkou.

Jedním z mála míst v prostějovském okrese, které se touto drobnou, ale o to zajímavější, památkou mohou pochlubit, jsou Olšany u Prostějova. Tato velká obec, strategicky položená mezi Prostějovem a Olomoucí, je poprvé prokazatelně písemně zmiňována v roce 1141 a dnes zde žije přibližně 1.700 obyvatel. Olšanský smírčí kříž najdete na trávníku vedle kostela sv. Jana Křtitele a mezi kulturní památky byl zařazen roku 2000. Na toto místo však byl osazen druhotně, původně stával u domu čp. 23.

Pískovcový kříž, pocházející zřejmě z přelomu 15. a 16. století, patří k těm menším. Je vysoký 52 centimetrů, asi o 5 cm méně široký a jeho tloušťka je něco málo přes 20 centimetrů. Na jeho hlavě a ramenech můžeme najít krátké svislé rýhy. Vedle tohoto kříže stojí také hraniční kámen (nebo též kamenný mezník). Ten byl mezi kulturní památky zařazen o rok později, tedy v roce 2001.

U kaple svatého Vojtěcha

19. červenec 2014 - 0:00

Ke studánce vede lesní cesta, která začíná v Újezdě u Chanovic. Studánku nepřehlédnete, je za kaplí.

Přebudovská studánka

19. červenec 2014 - 0:00

Studánka, ktero mají v péči místní táborníci leží na začátku lesa.

U Scheinostovo zátiší

19. červenec 2014 - 0:00

Asi 30 metrů nad Scheinostovým zátiším, kde si můžete odpočinout i s dětmi, se můžete osvěžit z této studánky.

Studánka pod Svatoborem

19. červenec 2014 - 0:00

Studánka byla zhotovena v roce 2009 pro kolemjdoucí či jedoucí na kolech.

Cukrárna - kavárna Panorama ve Zlíně

19. červenec 2014 - 0:00

Místní část Jižní Svahy  ve Zlíně má svou novou Cukrárnu- kavárnu umístěnou v budově samoobsluhy Albertu před prvním segmentem. Můžete si v ní posedět uvnitř nebo na venkovní terase a pochutnat si na dobrotách, které zde nabízí.  Děti jistě ocení zdejší dětský koutek. V cukrárně si vyberete ze zákusků, dortů, vdolečků, rohlíčků vlastní výroby, které si můžete objednat i na zakázku. Na firemní večírky, akce, oslavy, svatby, rauty je odtud možnost dovozu. Kromě sladkostí si můžete vybrat i z pohárů, alko a nealko nápojů, kopečkoých zmrzlin, palačinek. Mílovníci kávy určitě neodolají lahodné chuti oblíbené italské kávy Segafredo.

Stránky

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

           ŠKODA AutoDesert EssenceHAMÉBoCoTuristické známky

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinuČeské dráhy a.s.Author - evropská značka jízdních kolČeská spořitelna a.s.

         Partnerské spolky

           Asociace A-TOMKST - Klub slovenských turistůPTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze OEAV - Oesterreichischer AlpenvereinOesterreichischer TouristenklubFichtelgebirgsverein e.V.Česká asociace Sport pro všechnyFolklorní sdružení České republikySokolJunák – svaz skautů a skautek ČR

Partnerské instituce, organizace a firmy

Český olympijský výborMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČRMinisterstvo životního prostředí ČRMinisterstvo pro místní rozvoj ČRCzech Tourismkudyznudy.cz - tipy na výletCzeCot - turistický portál České republikyMinisterstvo kultury ČRNárodní památkový úřadMinisterstvo práce a sociálních věcí ČRMinisterstvo zemědělství ČRNárodní zemědělské muzeumTuristické infocentrum KČT To má ŠŤÁVU - Slevy a tipy pro zákazníky Skupiny ČEZ získejte na www.stava.cz

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis TuristaPortál Turistika.czKAPesní KATalogy volného času KAP-KAPortál DŘEVO a STAVBYRegionální televize